Чи встановлювати обідню перерву медичним працівникам
На ваші запитання відповідає Сергій Кубанський,
голова Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я, адвокат, Київ
Відповідно до статті 66 Кодексу законів про працю України працівники мають право на перерву для відпочинку і харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва не входить до робочого часу. Роботодавець має надавати її через чотири години після початку роботи.
Час початку і закінчення обідньої перерви встановлюють у правилах внутрішнього трудового розпорядку кожного закладу охорони здоров’я. Працівники використовують час обідньої перерви на свій розсуд та можуть відлучатися з місця роботи.
Якщо через умови праці перерву встановити не можна, працівникові мають надавати можливість приймати їжу протягом робочого часу. Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлює власник або уповноважений ним орган за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) закладу охорони здоров’я.
Галузеві правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників закладів, установ, організацій та підприємств системи охорони здоров’я України, затверджені наказом МОЗ від 18.12.2000 № 204-о, також визначають, що працівникам необхідно встановити перерву. Однак правила містять виняток.
Отже, встановлюйте перерву в роботі працівників закладу охорони здоров’я. Тривалість перерви не має перевищувати двох годин та не входить до робочого часу. Як правило, для працівників з нормою робочого часу від семи годин 42 хвилини до восьми годин перерву встановлюють тривалістю 30—60 хвилин.