Що нового
22 квітня
Із травня користуйтеся новим функціоналом у електронній системі охорони здоров'я — НСЗУ
У травні 2025 року в ЕСОЗ з’явиться новий функціонал — реєстрація та облік медичного обладнання. Це буде обовʼязковою вимогою для всіх надавачів медичних послуг, які зареєстровані та працюють в ЕСОЗ.
Цифрові навички у роботі медпрацівника — навчальна програма
Функціонал обліку медичного обладнання має дати змогу забезпечити потребу в інформації про обладнання для пацієнтів, управлінців закладів охорони здоров’я, засновників і представників державних інституцій. Це покликано допомогти:
- упевнитися, що обладнання, необхідне для отримання медичної допомоги, наявне в закладі та є робочим;
- бачити актуальну картину наявності обладнання в кожному закладі;
- використовувати дані для планування та управління ресурсами на рівні закладу, регіону й у межах усієї країни;
- у майбутньому підтверджувати відповідність закладу вимогам програми медгарантій під час контактування.
Перелік медичного обладнання, що підлягає реєстрації та обліку, МОЗ найближчим часом визначить відповідним наказом.
Серед даних, які потрібно буде вносити в ЕСОЗ про медичного обладнання:
- назва і код;
- місцезнаходження;
- виробник, дата випуску, модель, серійний та інвентарний номер (за наявності);
- опис (за потреби);
- номер закупівлі, термін експлуатації (за наявності);
- посилання на пов’язане обладнання, додаткові властивості (за потреби);
- статус доступності медобладнання;
- дані про особу, що внесла інформацію.
Відповідатиме за внесення даних про медичне обладнання керівник закладу охорони здоров’я чи інший уповноважений представник. НСЗУ наголошує, що це робитимуть не медичні, а ті працівники, яких уповноважить керівник закладу.
Уповноважений працівник реєструватиме обладнання, оновлюватиме інформацію про нього, змінюватиме статус його доступності, а також відповідатиме за актуальність цих даних.
НСЗУ повідомляє, що невдовзі надавачі медпослуг отримають інструкції та навчальні матеріали щодо реєстрації та обліку медичного обладнання в ЕСОЗ. Також за детальною інформацією про використання цього функціоналу НСЗУ радить звертатися до служб підтримки своїх медичних інформаційних систем.
Раніше НСЗУ розповіла, що проведе позаплановий моніторинг ЗОЗ.
22 квітня
НСЗУ проведе позаплановий моніторинг ЗОЗ: подробиці
НСЗУ здійснить позапланові моніторингові візити до семи ЗОЗ, які надають медичну допомогу за Програмою медичних гарантій за пакетом «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у дорослих та дітей у стаціонарних та амбулаторних умовах».
Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу
Моніторингова група перевірятиме забезпечення пацієнток ліками та медвиробами при надання медичної допомоги із раком молочної залози. Моніторингові візити заплановані на квітень-травень 2025 року.
НСЗУ проаналізувала дані електронної системи охорони здоров’я та інформацію, подану надавачами у звіті про доходи і витрати за 2024 рік. На основі аналізу даних НСЗУ виявила медзаклади, які задекларували низькі видатки на ліки й закупівлю медичних виробів порівняно з іншими лікарнями. Також НСЗУ звернула увагу на те, скільки медичних виробів лікарні отримали як благодійність від пацієнтів. У деяких випадках ці суми майже зрівнялися з власними витратами лікарень на закупівлю.
НСЗУ проведе позаплановий моніторинг у:
- КНП «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради»;
- КНП «Прикарпатський клінічний онкологічний центр Івано-Франківської обласної ради»;
- КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17» Харківської міської ради;
- КП «Лубенська лікарня інтенсивного лікування» Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області;
- КНП «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради;
- КНП «Закарпатський протипухлинний центр» Закарпатської обласної ради;
- КНП «Київська міська клінічна лікарня №18» Виконавчого Органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
НСЗУ перевірятиме забезпечення протипухлинними лікарськими засобами, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів та затвердженні галузевими стандартами.
Крім ліків для лікування та підтримки, лікарні також повинні забезпечувати пацієнтів необхідними медичними виробами та розхідними матеріалами. Тому перевірка включатиме і забезпечення медичними виробами як важливої частини лікувального процесу.
Раніше НСЗУ повідомила, що оцінюватиме охоплення скринінгом на деякі види раку за пакетом первинної медичної допомоги.
22 квітня
Реєструйтеся на вебінар «Санітарні норми і правила поводження з білизною у ЗОЗ. Огляд змін»
Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «Санітарні норми і правила поводження з білизною у ЗОЗ. Огляд змін». Захід відбудеться 04.06.2025 об 15:00.
Лектор вебінару — Артем Горбачевський, завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоровʼя.
Програма вебінару:
- Загальні положення
- Класифікація білизни
- Засоби захисту персоналу
- Вимоги до збору транспортування та зберігання білизни
- Управління відходами
- Висновки
22 квітня
Поспішайте зареєструватися на вебінар «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу»
Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу». Захід відбудеться 29.04.2025 об 11:00.
Лектор вебінару — Юлія Миколаєць, партнер Юридичної фірми STATUS, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ.
Програма вебінару:
- На які положення Закону № 4196 звернути увагу керівникам ЗОЗ
- Який алгоритм перетворення на товариство
- Як організувати роботу в перехідний період
- Що робити з ліцензією та іншими дозвільними документами
18 квітня
МОЗ запроваджує національний каталог і реферування цін на ліки
КМУ постановою від 04.04.2025 № 439 затвердив три порядки щодо:
- реферування цін на лікарські засоби;
- декларування цін на лікарські засоби в Національному каталозі цін;
- створення та управління Національним каталогом цін.
Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу
Запровадження обов’язкового декларування цін на всі лікарські засоби й створення Національного каталогу цін передбачають зміни до Закону України «Про лікарські засоби» від 04.04.1996 № 123/96-ВР, які ухвалив парламент у лютому цього року.
Передбачається, що виробники й імпортери декларуватимуть граничні оптово-відпускні ціни на ліки в Національному каталозі цін. Цей каталог стане основним джерелом інформації щодо ціноутворення, допоможе уникнути необґрунтованого завищення цін і забезпечить прозорість закупівель ліків.
Паралельно запускається система реферування цін — розрахунок граничних цін на ліки, що базується на цінах аналогічних препаратів у референтних країнах Європи (Польща, Чехія, Угорщина, Румунія тощо).
Декларуванню підлягатимуть ціни на рецептурні препарати, ліки з Національного переліку основних лікарських засобів та інші рецептурні / безрецептурні препарати, які не входять до Національного переліку. Формувати каталог розпочнуть уже у квітні поточного року й надалі регулярно його оновлюватимуть. Новий підхід дасть можливість урегулювати оптово-відпускні ціни на ліки як вітчизняного, так й іноземного виробництва.
Процес декларування розпочнеться з того, що МОЗ спільно з Державним експертним центром переліку оприлюднить оригінальні (інноваційні) лікарські засоби, а також оголосить про відповідний прийом заяв від операторів фармацевтичного ринку на декларування цін в Національному каталозі цін.
Першочергово формуватимуть каталог для оригінальних (інноваційних) препаратів та інших лікарських засобів, що входять до Національного переліку. Другим етапом — для всіх інших рецептурних препаратів, що не входять до Національного переліку. І завершальним етапом — для безрецептурних препаратів, які не увійшли до Національного переліку.
Виробники та імпортери мають подати заяви першочергового декларування цін на оригінальні (інноваційні) лікарські засоби:
- 10 днів — для ліків з Національного переліку;
- 20 днів — для препаратів поза переліком.
Раніше стало відомо, що Уряд розширює програму реімбурсації «Доступні ліки».
18 квітня
Ознайомтеся зі змінами у медичному законодавстві за квітень 2025 року
🔥 Миттєві новини галузі охорони здоров'я
Експертус Медзаклад групує найважливіші оновлення за темами й оформлюємо їх у зручну таблицю, аби вам не довелося штудіювати гори нормативки.
Дата набрання чинності документа |
Суть змін |
Підстава |
Державний нагляд |
||
10.04.2025 |
МОЗ інформує, що втратили чинність дозволи висновки, погодження, паспорти тощо, які вже були неактуальними й обтяжували роботу бізнесу. Зокрема, більше не треба погоджувати проєкт перепрофілювання підприємства, отримувати санітарний паспорт на транспорт, брати висновок про можливість будівництва оздоровчого закладу тощо. Втратили чинність постанови КМУ:
|
Розпорядження КМУ «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади» від 08.04.2025 № 317-р |
Вакцинація |
||
01.01.2026 |
Із 2026 року проводьте щеплення за оновленим Календарем Оновлення до Календаря профілактичних щеплень в Україні передбачають зміни схем вакцинації проти вірусного гепатиту B, кору, паротиту, краснухи і туберкульозу. Також держава фінансуватиме одноразове щеплення проти вірусу папіломи людини для для дівчат віком 12—13 років. |
Наказ МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» від 05.03.2025 № 396 у редакції наказу МОЗ від 24.03.2025 № 525 |
Співпраця з НСЗУ |
||
12.04.2025 |
НСЗУ моніторитиме охоплення скринінгом раку молочної залози, раку шийки матки і колоректального раку Раз на рік НСЗУ проводитиме оцінювання надавачів первинної медичної допомоги за цим показником. Нагадуємо, що порядки скринінгу і ранньої діагностики цих видів раку, а також маршрути пацієнтів із відповідними захворюваннями набрали чинності 1 січня 2025 року. |
Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році» від 11.04.2025 № 409 |
Звітність |
||
10.04.2025 |
10 квітня набрали чинності:
Водночас утратив чинність наказ МОЗ «Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їхнього заповнення» від 07.04.2006 № 203 |
Наказ МОЗ «Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення» від 18.12.2024 № 2111 у редакції наказу МОЗ від 07.01.2025 № 41 |
Заклади служби крові |
||
07.04.2025 |
МОЗ затвердило примірні положення про:
|
|
Медична допомога учасникам бойових дій |
||
Не набрав чинності |
Для допомоги учасникам бойових дій у ЗОЗ залучатимуть не лише фахівців із супроводу ветеранів, а й фахівців з орієнтування Фахівець, який надає послугу з навчання орієнтуванню і мобільності (далі — фахівець з орієнтування) — фахівець, що навчає окремі категорії осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що втратили зір, та членів сімей таких категорій осіб для набуття ними знань щодо можливостей власного тіла, формування просторового уявлення, розрізнення просторових ознак, сприймання простору й оцінювання відстані, визначення віддаленості предмета та його місцезнаходження, просторового орієнтування й мобільності, а також сприяє розкриттю потенціалу осіб, що втратили зір, та членів сімей таких осіб для успішної соціалізації у суспільстві. Можливість отримати послуги фахівця з орієнтування перераховані категорії осіб матимуть під час надання медичної та/або реабілітаційної допомоги в стаціонарних та/або амбулаторних умовах в ЗОЗ. Щоб залучити фахівців із супроводу ветеранів та/або фахівців з орієнтування, ЗОЗ може співпрацювати з такими надавачами послуг з орієнтування та супроводу, як комунальні бюджетні установи (заклади), комунальні некомерційні підприємства та/або юридичні особи незалежно від підпорядкування й організаційно-правової форми. Пацієнт, який бажає отримати послуги із супроводу чи орієнтування, має звернутися з відповідною заявою. |
|
Стандарти меддопомоги | ||
01.04.2025 |
МОЗ удосконалило систему надання комбустіологічної допомоги на період дії воєнного стану Зокрема, маємо нові Критерії визначення рівня надання комбустіологічної допомоги в умовах воєнного стану та новий Порядок реагування та організації надання медичної допомоги при масових випадках опікової травми. При ЗОЗ другого рівня надання комбустіологічної допомоги створять команди з оцінки опікових травм. Затверджені норми діятимуть протягом воєнного стану й тридцяти днів після його припинення або скасування |
|
01.04.2025 |
МОЗ затвердило стандарт меддопомоги пацієнтам із карциномами гепатобіліарного тракту Стандарт визначає, що медичну допомогу пацієнтам із карциномами гепатобіліарного тракту надають у ЗОЗ спеціалізованого рівня. Така допомога потребує міждисциплінарної співпраці та інтегрованого ведення пацієнтів мультидисциплінарною командою фахівців, які мають відповідну кваліфікацію та досвід лікування злоякісних новоутворень печінки |
|
07.04.2025 |
МОЗ затвердило стандарт меддопомоги пацієнтам із тяжким комбінованим імунодефіцитом Стандарт охоплює рекомендації щодо неонатального скринінгу на тяжкий комбінований імунодефіцит; організації надання медичної допомоги, діагностики й лікування тяжкого комбінованого імунодефіциту. У додатку 6 до стандарту наведений маршрут пацієнта в межах скринінгу та первинної діагностики тяжкого комбінованого імунодефіциту |
|
16.04.2025 |
МОЗ затвердило стандарт діагностики та лікування спінальної м’язової атрофії Стандарт охоплює рекомендації щодо неонатального скринінгу на спінальну м’язову атрофію; діагностики, лікування та подальшого спостереження пацієнтів; ведення гострих захворювань у пацієнтів зі спінальною м’язовою атрофією |
За матеріалом Експертус Медзаклад
18 квітня
Контрактування-2025: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів за пакетом «Первинна медична допомога»
Подайте пропозицію про укладення договорів про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій до 18:00 15 жовтня 2025 року за пакетом «Первинна медична допомога».
Все про новий порядок вакцинації
Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.
Раніше стало відомо, що Уряд запровадив верифікацію лікарів первинки на предмет перебування в межах України менше 270 днів упродовж року.
18 квітня
МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Діагностика та лікування спінальної м’язової атрофії»
Стандарт медичної допомоги «Діагностика та лікування спінальної м’язової атрофії» містить п'ять розділів:
- Неонатальний скринінг на спінальну м’язову атрофію
- Діагностика спінальної м’язової атрофії
- Лікування спінальної м’язової атрофії
- Подальше спостереження
- Ведення гострих захворювань у пацієнтів зі СМА
Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках
Документ доповнюють 6 додатків.
Раніше МОЗ затвердило стандарт медичної допомоги «Тяжкий комбінований імунодефіцит».
18 квітня
Великодній кошик знижок: акція на передплату та навчання для медиків
До Великодня маємо святкову пропозицію: передлатіть
- журнал «Управління закладом охорони здоров'я»,
- журнал «Довідник головної медичної сестри»,
- систему «Експертус Медзаклад»
зі знижкою до 20%.
Також у квітні зможете оформити доступ до навчання у Вищій школі БПР зі знижкою 20% на електронні навчальні курси:
17 квітня
Втратили чинність 14 наказів МОЗ — розпорядження КМУ
🔥 Миттєві новини галузі охорони здоров'я
КМУ розпорядженням від 08.04.2025 № 317-р скасував накази, постанови та інші нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади. Зокрема втратили чинність 14 наказів МОЗ.
Більше не керуйтеся в роботі наказами МОЗ:
- від 18.12.1995 № 235;
- від 19.06.1996 № 172;
- від 18.12.1996 № 382;
- від 09.07.1997 № 199;
- від 09.07.1997 № 200;
- від 09.07.1997 № 202;
- від 09.07.1997 № 203;
- від 20.08.1997 № 254а;
- від 13.12.2002 № 468;
- від 15.12.2009 № 947;
- від 23.09.2013 № 822;
- від 23.09.2013 № 823;
- від 12.05.2014 № 318;
- від 16.03.2016 № 189.
Усього КМУ скасував 150 регуляторних інструментів у сфері медицини та санітарного контролю.
17 квітня
Фінансову допомогу молодшому медичному персоналу Києва збільшили до 3000 грн на місяць — рішення Київради
Київська міська профспілка працівників охорони здоров'я інформує, що 15 квітня 2025 року депутати Київради внесли зміни до міської цільової програми «Підтримка та розвиток галузі охорони здоров'я столиці» на 2024—2025 роки.
Поводження з медичними відходами з 01.04.2025
Зміни передбачають збільшення за рахунок столичного бюджету виплат безповоротної фінансової допомоги молодшим медичним працівникам КНП міста Києва із 2000 до 3000 гривень. Зокрема йдеться і про виплати молодшим медпрацівникам первинки.
Раніше стало відомо, що середня зарплата медсестри в Україні збільшилася на 17% за рік.
17 квітня
Уряд скасував 150 регуляторних інструментів у сфері медицини та санітарного контролю
КМУ розпорядженням від 08.04.2025 № 317-р та постановою від 08.04.2025 № 402 скасував 150 регуляторних інструментів у сфері охорони здоров'я та санітарного контролю в межах реформи дерегуляції.
Зокрема, більше не треба погоджувати проєкт перепрофілювання підприємства, отримувати санітарний паспорт на транспорт, брати висновок про можливість будівництва оздоровчого закладу тощо.
Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу
Втратили чинність постанови КМУ:
- «Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціального дозволу на зайняття народною медициною (цілительством)» від 03.12.2012 № 1145;
- «Про затвердження Порядку видачі дозволу на проведення діагностичних, експериментальних, випробувальних, вимірювальних робіт на підприємствах, в установах та організаціях, діяльність яких пов’язана з використанням джерел неіонізуючого випромінювання» від 17.10.2013 № 761.
Раніше МОЗ змінило Порядки надання первинної та паліативної допомоги.
За матеріалом Експертус Медзаклад
17 квітня
Держлікслужба оприлюднила результати перевірок за перший квартал 2025 року
За результатами першого кварталу 2025 року Держлікслужба виявила такі порушення:
- відсутність укомплектованого штату аптечного закладу працівниками, які мають фармацевтичну освіту та кваліфікацію;
- відсутність ефективних систем управління якістю на підприємствах;
- порушення вимог до обліку наркотичних речовин у медзакладах.
Юридичний супровід роботи медзакладу: прораховуємо ризики
Усього у першому кварталі 2025 року Держлікслужба здійснила понад 200 перевірок у різних секторах. 129 перевірок стосувалися контролю якості лікарських засобів та ще 105 — виробництва, оптової, роздрібної торгівлі та імпорту лікарських засобів. Значна увага приділялася дотриманню ліцензійних умов, якості продукції та безпеці пацієнтів.
МОЗ наголошує: лікарські засоби повинні відпускати через аптечні заклади лише фахівці, що мають фармацевтичну освіту. Окрім того, аптечні заклади зобов’язані вносити в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ) інформацію щодо відпущених лікарських засобів за електронними рецептами.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко доручив Держлікслужбі провести системний аналіз забезпеченості аптечних закладів кваліфікованими фармацевтичними працівниками та надати пропозиції щодо ефективного запуску і функціонування реєстру фармацевтів.
Раніше Держлікслужба повідомляла, що поновлює планові перевірки операторів фармацевтичного ринку.
17 квітня
27 травня наберуть чинності нові вимоги до зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин
МОЗ наказом від 02.10.2024 № 1682 (далі — Наказ № 1682) у редакції наказу від 24.10.2024 № 1791 оновило Порядок забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні (далі — Порядок № 595).
Все про новий порядок вакцинації
Оновлений Порядок № 595 складається з восьми розділів:
- загальні положення;
- суб’єкти системи холодового ланцюга та їх рівні;
- технічне забезпечення для дотримання холодового ланцюга;
- вимоги до технічного забезпечення зберігання медичних імуно-біологічних препаратів (МІБП);
- відповідно до рівнів системи холодового ланцюга;
- вимоги до технічного забезпечення транспортування МІБП;
- умови приймання-передавання МІБП;
- правила обліку МІБП;
- контроль за дотриманням умов холодового ланцюга.
Зміни наберуть чинності через 6 місяців після офіційної публікації Наказу № 1682, тобто 27 травня 2025 року.
МОЗ оптимізувало маршрути доставлення препаратів у межах області та спростило процедуру перерозподілу вакцин між ЗОЗ. Це має дати змогу забезпечити наявність препаратів у всіх ЗОЗ області з урахуванням актуальної потреби населення та перерозподіляти вакцини швидше.
Раніше стало відомо, які зміни до Календаря профілактичних щеплень планує впровадити МОЗ.
16 квітня
ЕСОЗ буде на міжнародній аналітичній платформі GovTech Intelligence Hub як приклад успішного цифрового проєкту
Всесвітній економічний форум, GGTC Berlin і GGTC Kyiv запустили GovTech Intelligence Hub — міжнародну платформу для обміну знаннями у сфері цифрового врядування. Ініціатива об'єднує найкращі цифрові послуги та рішення у публічному секторі. Серед прикладів успішних цифрових проєкті, щу будуть розміщені на GovTech Intelligence Hub, — українська ЕСОЗ.
Цифрові навички у роботі медпрацівника — навчальний курс
МОЗ наголошує: сьогодні ЕСОЗ — вже одна з найбільших ІТ-систем в Україні, яка допомагає отримувати необхідну медичну допомогу та об'єднує зручні електронні сервіси.
Міжнародна ініціатива GovTech Intelligence Hub зосереджується на накопиченні й поширенні експертизи у сфері цифрового врядування. GovTech Intelligence Hub слугує простором для обміну ідеями, дослідженнями, практичними кейсами та авторськими колонками цифрових лідерів з усього світу.
Раніше МОЗ пояснило, які цифрові послуги може надавати лікар спеціалізованої допомоги.
16 квітня
Запрошуємо на семінар «Лідери медсестринства — 2025»
Семінар «Лідери медсестринства — 2025» — це чудовий майданчик для навчання у провідних експертів галузі, обміну досвідом із колегами, спілкування і для того, щоб просто відволіктися від рутинних справ.
Семінар відбудеться 29 травня 2025 року у Києві. В межах заходу на вас чекають:
- 4 лекції від провідних експертів галузі;
- нетворкінг за келихом із бульбашками;
- розіграш подарунків до Всесвітнього дня медичних сестер і братів;
- святкова фотосесія.
Варіанти участі у семінарі «Лідери медсестринства — 2025»
Можливі два варіанти участі у семінарі: в режимі офлайн та онлайн.
Взяти участь в режимі офлайн | Взяти участь в режимі онлайн |
Програма семінару «Лідери медсестринства — 2025»
- Функції медсестри в інфекційному контролі
- Медсестринська документація
- Роль медсестри в реабілітації
- Новий порядок управління медичними відходами
Лектори семінару «Лідери медсестринства — 2025»
- Людмила Катреча, керівник Асоціації «Служба організації інфекційного контролю»;
- Юлія Миколаєць, партнер Юридичної фірми STATUS, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ;
- Юлія Кізюн, менеджер з підбору та адаптації персоналу медичної мережі «Добробут», методист відділу організаційної роботи Центру розвитку медсестринства МОЗ, консультант із доступності та якості медичної допомоги та сервісної комунікації, член ГО «Медичні лідери», фасилітатор «Груп рівних»;
-
Роман Колесник, лікар-епідеміолог.
15 квітня
Лікарі та медичні сестри мають право на відшкодування витрат на заходи БПР — чинна постанова КМУ
КМУ постановою від 21.03.2025 № 325 (далі — Постанова № 325) вніс зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 10.03.2023 № 216 (далі — Порядок № 216). Постанова № 325 та оновлений Порядок № 216 набрали чинності 26.03.2025.
Донині за Порядком № 216 держава відшкодовувала по 2000 грн на рік за участь у заходах безперервного професійного розвитку (БПР) лише лікарям комунальних закладів охорони здоров’я за основним місцем роботи. Із 26 березня 2025 року на таку компенсацію мають право і медичні сестри/брати.
Зверніть увагу, що набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я» від 12.02.2025 № 4246-IX.
Залишилися запитання? Реєструйтеся на вебінар «Безперервний професійний розвиток медичних сестер у 2025 році».
15 квітня
МОЗ змінило Порядки надання первинної та паліативної допомоги
МОЗ наказом від 27.01.2025 № 167 затвердило зміни до:
- Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 19.03.2018 № 504 (далі — Порядок № 504);
- Порядку надання паліативної допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2020 № 1308 (далі — Порядок № 1308);
- Типового положення про відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги та Порядку дій працівників системи екстреної (швидкої) медичної допомоги на випадок надзвичайної ситуації, затверджених наказом МОЗ від 24.09.2020 № 2179.
Все про новий порядок вакцинації
Так, Порядок № 504 передбачає, що первинну медичну допомогу (ПМД) надають під час особистого прийому пацієнта за місцем надання ПМД та/або окремих послуг за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
Лікар з надання ПМД може прийняти рішення надавати окремі послуги ПМД за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) пацієнта та/або послуги, зокрема й із застосуванням методів і засобів телемедицини (за наявності технічної можливості), відповідно до режиму роботи надавача ПМД.
Якщо надавач ПМД використовує методи й засоби телемедицини, він зобов'язаний завчасно повідомити про це пацієнтів. Для цього потрібно:
- розмістити відповідну інформацію у приміщенні закладу / кабінету надання ПМД в доступному для пацієнтів місці та на сайтах надавача ПМД;
- індивідуально повідомити осіб, які належать до відповідної практики, телефоном чи в інший спосіб, визначений пацієнтами.
Порядок № 1308 передбачає, що паліативну допомогу за рішенням лікуючого лікаря можна надавати через проведення телеконсультування (телевідеоконсультування), теледіагностики разом з обстеженням, зняттям показників стану здоров'я з використанням засобів телемедицини та із застосуванням інших методів телемедицини, що не суперечать законодавству. Мета незмінна — покращити якість життя пацієнта та членів його сім’ї, інших осіб, що за ним доглядають, завдяки ранньому виявленню, ретельному оцінюванню й лікуванню болю, супутніх симптомів та ускладнень.
Раніше МОЗ розповіло, як телемедицина посилює екстрену медичну допомогу в Україні.
За матеріалом Експертус Медзаклад
15 квітня
НСЗУ оцінюватиме охоплення скринінгом на деякі види раку за пакетом первинної медичної допомоги
КМУ постановою від 11.04.2025 № 409 уніс зміни до Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році. Оновлення стосуються окремих пакетів Програми медичних гарантій та реімбурсації лікарських засобів і медичних виробів.
Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу
Зокрема у вимогах до закупівлі послуг за пакетом первинної медичної допомоги з’явився новий пункт 28-1, згідно з яким «один раз на рік НСЗУ проводить оцінку досягнення надавачами медичних послуг індикаторів виконання умов договору в частині рівня охоплення популяційним скринінгом раку молочної залози, шийки матки, колоректального раку».
Врахуйте, що 1 січня 2025 року набрав чинності наказ МОЗ «Про забезпечення скринінгу і ранньої діагностики окремих видів раку та моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику» 05.08.2024 № 1368 (далі — Наказ № 1368). Цим документом МОЗ затвердило:
- Порядок скринінгу і ранньої діагностики раку молочної залози та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику;
- Порядок скринінгу і ранньої діагностики раку шийки матки та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику;
- Порядок скринінгу і ранньої діагностики колоректального раку та моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику.
Кожен порядок поширюється й на надавачів первинної медичної.
Раніше МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози».
15 квітня
Зміни у БПР: МОЗ винесло на громадське обговорення Положення про групи рівних
МОЗ оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження Положення про групи рівних» (далі — Положення).
Нагадаємо, що групи рівних — це захід безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, що належить до неформальної освіти (п. 11 Положення про систему БПР працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2021 № 725).
Згідно з Положенням:
- захід групи рівних — це навчання за принципом «рівний рівному», яке передбачає участь у ньому працівників сфери охорони здоров’я, які є рівними за посадою, з метою підвищення рівня професійної компетентності шляхом обговорення питань здійснення власної професійної діяльності / досвіду та професійної діяльності / досвіду інших працівників сфери охорони здоров’я;
- учасники групи рівних — рівні за посадою працівники сфери охорони здоров’я, які беруть участь у заході групи рівних;
- фасилітатор групи рівних — працівник сфери охорони здоров’я, який організовує та проводить захід групи рівних.
Організовувати навчання в групах рівних можуть як заклади охорони здоров’я, так і фізичні особи — підприємці.
Знайомтеся з Положенням та додатками до нього докладно на сайті МОЗ у розділі Документи / Громадське обговорення. Зауваження та пропозиції МОЗ просить надсилати у вигляді порівняльної таблиці до 2 травня 2025 року на адресу вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, (e-mail: [email protected]); або електронну адресу: [email protected].
Раніше набрав чинності Закон про безперервний професійний розвиток.
15 квітня
Не пропустіть IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху
Як це було минулого разу
Для кого Конгрес MedSprava
- керівники приватних закладів охорони здоров’я
- керівники КНП та закладів інших форм власності
- власники закладів охорони здоров’я
- члени наглядових рад та інших колегіальних органів
- ФОПи, які мають ліцензію на медичну практику
Варіанти участі у IX Конгресі MedSprava
Що на вас чекає
- корисні знайомства та нетворкінг
- насичена лекційна програма та розважальна
- програма за келихом ігристого
- ранкова кава та фуршет
- розіграш подарунків і святкова фотосесія
Лектори та програма IX Конгресу MedSprava
- Володимир Івчук, директор Департаменту інноваційної діяльності та інвестицій Національного університету охорони здоров’я ім. П.Л. Шупика, незалежний консультант, експерт міжнародних проєктів програми U-Lead with Europe, USAID, GIZ, WB, UNDP
- Олена Черненко, стратегічний консультант у медицині та охороні здоров’я, Київ
- Костянтин Рожин, головний лікар Білопільського центру первинної медичної допомоги, керівник стратегічного напрямку Асоціації медичних закладів України, МВА
- Тетяна Соколенко, керуючий партнер DSConsult, експерт з операційного управління і масштабування стоматологічного бізнесу
- Людмила Ігнатенко, комерційний директор Цифрового видавництва Експертус, бізнес-тренер, коуч ICF, експерт з управління продажами
- Анна Гриценко, засновник та СЕО агенції медичного маркетингу MedUp Marketing
- Олег Юдін, голова Ради захисту прав лікарів, автор книг «Приватна медична практика», «Безпечна медична практика», «Власний медичний бізнес» та понад 150 публікацій у провідних ділових виданнях країни. Юрист із понад 20-річною практикою, який більше 15 років проводить юридичні семінари та тренінги для медпрацівників. Основна спеціалізація — медичне і підприємницьке право. Ментор і спікер у «Школі медичного права»
- Вікторія Обідовська, партнер DSConsult, експерт зі стоматологічного маркетингу
14 квітня
Реєструйтеся на вебінар «Безперервний професійний розвиток медичних сестер у 2025 році»
Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «Безперервний професійний розвиток медичних сестер у 2025 році». Захід відбудеться 08.05.2025 об 11:00.
Лектор вебінару — Ольга Дубина, головний редактор системи «Експертус Медзаклад».
Програма вебінару:
- Чинні вимоги до БПР, що поширюються на молодших спеціалістів із медичною освітою
- Вибір заходів БПР, темпи та обсяг навчання між атестаціями
- Організація інформальної освіти медсестер
- Фінансування та гарантії на час навчання
Нагадаємо, 27 березня 2025 року набрав чинності Закон про безперервний професійний розвиток. Закон від 12.02.2025 № 4246-IX буде введений у дію 27 вересня 2025 року.
14 квітня
КНП стануть КНТ: коли запрацюють нові положення про комунальні некомерційні товариства після скасування Господарського кодексу
🔥 Миттєві новини для управлінців медзакладів
28.02.2025 набрав чинності Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196-IX (далі — Закон № 4196), який скасовує Господарський кодекс України (ГК). Закон увійде в дію 28.08.2025. Відтоді ГК втратить чинність.
Відповідно до Закону № 4196 комунальні некомерційні підприємства (КНП) мають стати комунальними некомерційними товариствами (КНТ). Перейменувати КНП та КНТ треба впродовж перехідного періоду. Початок перехідного періоду — день введення Закону № 4196 в дію, тобто 28.08.2025. Триватиме перехідний період три роки (абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 4196). Тобто КНП мають стати КНТ у період з 28.08.2025 до 28.08.2028.
Закон № 4196 виклав у новій редакції статтю 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі — Закон про місцеве самоврядування). Щойно він увійде в дію, тобто 28.08.2025, запрацюють нові положення про комунальні некомерційні товариства, які містить ця стаття. Розгляньмо їх:
1. Комунальне некомерційне товариство — це непідприємницьке товариство, єдиним учасником (засновником) якого є територіальна громада.
2. Територіальна громада як учасник товариства не несе відповідальності за його зобов’язаннями, крім випадків, передбачених законом.
3. Основним плановим документом товариства є фінансовий план, відповідно до якого воно отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом календарного року відповідно до установчих документів.
4. Фінансовий план затверджує уповноважений орган місцевого самоврядування до 1 вересня року, що передує плановому.
5. Посадові особи комунального некомерційного товариства несуть адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження річного фінансового плану та звіту про його виконання.
6. Заборонено розподіляти прибуток комунального некомерційного підприємства серед його учасників.
7. Продати чи передати майно, що є частиною основних фондів, або укласти угоду на майно, роботи чи послуги, вартість яких за рік згідно з останньою фінансовою звітністю перевищує 10% від усіх активів, комунальне некомерційне товариство має право за попередньою згодою органу місцевого самоврядування або наглядової ради з такими повноваженнями та лише на конкурентних засадах. Виняток — вчинення правочину за державними регульованими цінами або тарифами відповідно до вимог законодавства (ст. 17 Закону про місцеве самоврядування в редакції Закону № 4196).
Детальніше про те, як діяти КНП після скасування Господарського кодексу, читайте у статті журналу «Управління закладом охорони здоров'я».
Також реєструйтеся на безплатний вебінар «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу».
14 квітня
Уряд розширює програму реімбурсації «Доступні ліки»: коли зміни стануть чинними
Організація обігу медичних виробів та лікарських засобів
КМУ постановою від 11.04.2025 № 409 розширив програму реімбурсації «Доступні ліки».
Уже із серпня 2025 року до програми реімбурсації приєднаються нові препарати для лікування серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань. Ідеться про лікарські засоби на основі таких діючих речовин, як індапамід і торасемід, а також метилдопа. Додатково будуть реімбурсовуватись препарати з двовалентним залізом і фолієвою кислотою, необхідні для профілактики та лікування анемії під час вагітності та після пологів.
Із жовтня 2025 року до програми увійдуть ліки для лікування онкологічних захворювань, зокрема екземестан, летрозол і тамоксифен, які застосовуються для гормональної терапії у пацієнток із раком молочної залози.
Нагадаємо, що з липня 2025 року приєднатися до програми «Доступні ліки» зобов’язані всі аптеки. Це має дати змогу пацієнтам отримувати препарати безоплатно або з доплатою в будь-якій аптеці.
За матеріалом Експертус Медзаклад
11 квітня
Контрактування-2025: встигніть подати пропозицію про укладення договору з НСЗУ ще за 18 пакетами
Увага! На те, щоб подати пропозиції за більшістю оголошень, НСЗУ виділила мало часу. Тож встигніть зробити це до 18:00 15.04.2025. За деякими пакетами маєте час до 18:00 15.10.2025.
Подайте пропозицію про укладення договорів про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій—2025 за пакетами:
- «Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки»;
- «Секційне дослідження»;
- «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах»;
- «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах»;
- «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів»;
- «Готовність закладу охорони здоров’я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях»;
- «Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах»;
- «Ведення вагітності в амбулаторних умовах»;
- «Стоматологічна допомога дорослим та дітям»;
- «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя»;
- «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах»;
- «Гістероскопія»;
- «Мамографія»;
- «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках»;
- «Медична допомога при пологах»;
- «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій»;
- «Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищають/захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (група послуг № 1)»;
- «Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищають/захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (група послуг № 2)».
Як отримати компенсацію витрат на покращене харчування військових
Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.
Раніше Уряд затвердив Програму медичних гарантій — 2025.
11 квітня
Скасування Господарського кодексу: коли КНП має повідомити орган ліцензування про зміни даних
28.02.2025 набрав чинності Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196-IX (далі — Закон № 4196), який скасовує Господарський кодекс України (ГК). Закон увійде в дію 28.08.2025. Відтоді ГК втратить чинність.
Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу
Відповідно до Закону № 4196 комунальні некомерційні підприємства (КНП) мають стати комунальними некомерційними товариствами (КНТ). Для цього місцева рада повинна ухвалити рішення про перейменування КНП в КНТ та внести зміни до статуту такої юридичної особи.
Перейменувати КНП та КНТ треба впродовж перехідного періоду. Початок перехідного періоду — день введення Закону № 4196 в дію, тобто 28.08.2025. Триватиме перехідний період три роки (абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 4196). Тобто КНП мають стати КНТ у період з 28.08.2025 до 28.08.2028.
Вчасно повідомте орган ліцензування про зміни даних. Зміна найменування юридичної особи — не підстава переоформлювати ліцензію згідно з Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII (далі — Закон про ліцензування).
Ліцензіат зобов’язаний повідомити орган ліцензування про всі зміни даних, які зазначив у документах, що додавав до заяви про отримання ліцензії (ч. 2 ст. 15 Закону про ліцензування; пп. 10 п. 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285).
Ліцензіат надсилає повідомлення про зміни даних у зручний для нього спосіб — нарочно, поштовим відправленням або в електронному вигляді. Він зобов’язаний зробити це в місячний строк з дня, коли настали такі зміни.
Отже, коли зміните найменування закладу на комунальне некомерційне товариство, як того вимагає Закон № 4196, упродовж 30 днів подайте до МОЗ повідомлення у довільній формі. У листі зазначте інформацію згідно з Єдиним реєстром.
Детальніше про те, як діяти КНП після скасування Господарського кодексу, читайте у статті журналу «Управління закладом охорони здоров'я».
Також реєструйтеся на безплатний вебінар «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу».
11 квітня
Підвищуйте кваліфікацію з курсом «Національна сертифікація з управління стоматологією — 2025»: 45 балів БПР
В умовах високої конкуренції та стрімких змін у галузі керівник стоматологічного закладу має потребу постійно розвиватися й підвищувати рівень своїх знань і вмінь. Саме для того щоб ви удосконалили свої управлінські навички, ми і розробили цей курс підвищення кваліфікації.
Електронний навчальний курс розрахований на 90 годин. Містить такі модулі:
- Наводимо лад у кадрових документах
- Дотримуємо кваліфікаційних вимог
- Забезпечуємо належні умови праці
- Вивчаємо основи ліцензійного законодавства
- Повідомляємо орган ліцензування про зміну даних
- Підтверджуємо, що дотримали ліцензійних умов МОЗу
- Готуємося до візиту представників Держлікслужби
- Чекаємо представників Держпродспоживслужби
- Перевіряємо правомірність перевірки з питань праці
- Зустрічаємо інспекторів праці та податківців
- Ознайомлюємося з результатами перевірки Держпраці
- Опановуємо стандарти якості
- Надаємо якісні послуги
- Оформлюємо договір на стоматологічні послуги
- Не нехтуємо інформованою згодою
- Дотримуємо прав клієнтів і не забуваємо про їхні обов’язки
- Дезінфікуємо інструментарій бюджетно та ефективно
- Налаштовуємо процеси та навчаємо персонал
- Опановуємо карантинні обмеження
- Вивчаємо маркетингові прийоми
- Розроблюємо маркетингову політику
Після успішного завершення навчання отримаєте електронний сертифікат про розширення професійних компетентностей (підвищення кваліфікації) від Цифрового видавництва Експертус та 45 балів БПР.
10 квітня
ЕСОЗ розширила функціонал: можна обліковувати нові посади медичних працівників
Надавачі медичних послуг через медичні інформаційні системи (МІС) відтепер можуть зареєструвати медичних працівників, які працюють на посадах:
- P284 Терапевт мови і мовлення
- P285 Клінічний психолог
- P286 Психотерапевт
Умова: МІС має будти підключеною до ЕСОЗ.
Як діяти КНП після скасування Господарського кодексу
НСЗУ зазначила, що основна діяльність терапевів мови і мовлення, клінічних психологів та психотерапевтів спрямована на надання реабілітаційної допомоги. Такі фахівці матимуть можливість обліковувати в ЕСОЗ медичні записи про такі надані пацієнту медичні послуги:
- Процедура
- Діагностичний звіт
- Спостереження
Раніше стало відомо, що НСЗУ розпочала моніторинг медзакладів щодо забезпечення пацієнтів ліками та медвиробами.
10 квітня
10 квітня набули чинності дві нові форми звітності — наказ МОЗ
Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках
МОЗ наказом від 18.12.2024 № 2111 (далі — Наказ) затвердило дві нові форми звітності:
- форму звітності № 7 (річна) «Звіт про захворювання на злоякісні новоутворення за 20__ рік»;
- форму звітності № 9 (річна) «Звіт про захворювання, які передаються переважно статевим шляхом, грибкові шкірні хвороби та коросту за 20__ рік».
Наказ набрав чинності 10.04.2025. Водночас втратив чинність наказ МОЗ «Про затвердження Форм звітності та інструкцій щодо їхнього заповнення» від 07.04.2006 № 203.
Врахуйте, що з 1 квітня постанови ВЛК стали електронними.
10 квітня
МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Тяжкий комбінований імунодефіцит»
Стандарт медичної допомоги «Тяжкий комбінований імунодефіцит» містить чотири розділи:
- Неонатальний скринінг на тяжкий комбінований імунодефіцит
- Організація надання медичної допомоги
- Діагностика тяжкого комбінованого імунодефіциту
- Лікування тяжкого комбінованого імунодефіциту
Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках
Документ доповнюють 6 додатків.
Раніше МОЗ затвердило стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози».
