Що нового
8 грудня
Чи загрожує Україні новий загальнонаціональний карантин — позиція МОЗ
Наразі епідемічний поріг перевищений лише в Чернівецькій області. Тож запроваджувати загальнонаціональний карантин Уряд не планує. Про це повідомив Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України.
За словами Ігоря Кузіна, МОЗ кожного тижня отримує цю інформацію та бачить, що, наприклад, станом за цей тиждень перевищення епідемічного порогу є лише в Чернівецькій області. У всіх інших епідпоріг не перевищений.
Це означає, що на рівні Чернівецької області в разі стрімкого зростання кількості хворих, можна ініціювати винесення питання на комісію з техногенно-екологічної безпеки й ухвалити рішення про певні обмежувальні заходи. Наприклад, продовжити зимові канікули, запровадити додаткову паузу в навчанні для дітей, щоб розірвати ланцюжок передачі, або впровадити масковий режим, рекомендований до застосування в певних місцях. Обсяг заходів затверджує своїм рішенням обласна комісія.
Своєю чергою, Рівненська область застосувала профілактичні заходи без перевищення епідемічного порогу. В регіоні продовжили зимові канікули, щоб не допустити наближення до цього порогу. Такі превентивні заходи теж правомірні.
Про загальнонаціональний карантин або обмежувальні заходи по всій країні наразі не йдеться ще й тому, епідемічний сезон протікає відносно спокійно. Але локальних заходів у регіонах, найімовірніше, будуть вживати залежно від того, як розвиватиметься ситуація.
Також головний санлікар країни нагадав, що із жовтня розпочався епідемічний сезон захворюваності на грип і COVID-19. Відтоді сумарно на них перехворіло 1,3 млн українців. Це майже на 40% більше, ніж минулого роцу. Тобто в показниках за кількістю людей зараз дійсно хворіють більше. А якщо простежити за динамікою COVID-19, то із жовтня маємо 80 000 випадків. Насправді COVID-19 становить незначну частку від загальної кількості випадків грипу та респіраторних інфекцій — 6%.
Раніше МОЗ оновило форми обліку інфекційних захворювань.
За матеріалом
8 грудня
Реєструйтеся на безплатний вебінар «Робота ЗОЗ спроможної мережі у 2024 році»
Експертус запрошує взяти участь в безплатному «Робота закладу охорони здоров’я спроможної мережі у 2024 році». Захід відбудеться 19 грудня 2023 року об 11:00.
Лектор вебінару — Володимир Івчук, незалежний консультант, старший радник Агенції розвитку охорони здоров'я, експерт міжнародних проєктів програми U-LEAD with Europe, USAID, GIZ, WB, UNDP.
Програма вебінару:
- Перші підсумки за результатами формування госпітальних округів
- Операційне і стратегічне планування діяльності
- Оптимізація структури і штату лікарень
- Повноваження власників і департаментів охорони здоров’я
- Зміни у співпраці з НСЗУ
- Зміни для закладів первинної медичної допомоги
- Орієнтири для закладів поза спроможною мережею
8 грудня
НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів за пакетом «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках»
НСЗУ опублікувала оголошення про прийом пропозицій про укладення договорів за пакетом ПМГ-2024 «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках». Подати пропозицію можна до 18:00 15 грудня 2023 року.
Нові пропозиції та повторні пропозиції з усунутими недоліками, подані після закінчення цього строку, НСЗУ не розглядатиме.
Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.
Раніше НСЗУ опублікувала вимоги до 41 пакета за Програмою медичних гарантій — 2024.
За матеріалами НСЗУ
7 грудня
Підвищуйте кваліфікацію за програмою «Як спланувати штат та оплатити роботу медпрацівників»: 30 балів БПР
Актуальність програми «
» (далі — Програма) зумовлена ключовою роллю керівника у забезпеченні належної організації процесу оформлення трудових відносин, оплати праці у закладі охорони здоров’я (далі — ЗОЗ).Мета навчання за Програмою — сформувати, розвинути у керівників ЗОЗ здатність швидко та ефективно працювати з нормативно-правовою базою, відповідно до чинних вимог оформлювати необхідні документи, ефективно організовувати документаційний супровід процесів у закладі охорони здоров’я, вчасно та правильно подавати необхідні відомості до МОЗ, ефективно взаємодіяти із органами контролю.
Зміст Програми
- Модуль 1. Потреба медзакладу в кадрах
- Формуємо обсяг діяльності медзакладу
- Складаємо штатний розпис
- Модуль 2. Нормування праці
- Обираємо метод нормування
- Класифікуємо управлінський персонал
- Модуль 3. Оплата праці і мотивація персоналу
- Обираємо систему оплати праці
- Складаємо колдоговір
- Мотивуємо працівників
- Модуль 4. Правові відносини «працівник – роботодавець»
- Оформлюємо трудові відносини з працівниками
- Готуємося до перевірки Держпраці
Після успішного завершення навчання отримаєте електронний сертифікат про розширення професійних компетентностей (підвищення кваліфікації) від Цифрового видавництва Експертус та 30 балів БПР.
7 грудня
МОЗ оновило форми обліку інфекційних захворювань
Із набранням чинності наказу МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 15 вересня 2023 року № 1642» від 15.09.2023 № 1642 (у редакції наказу МОЗ від 23.11.2023 № 1997) у нових редакціях діятимуть форми:
- № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційну хворобу, харчове отруєння»;
- № 060/о «Журнал обліку інфекційних захворювань».
Окрім того, МОЗ затвердило нову форму первинної облікової документації № 058-1/о «Лабораторне сповіщення про виявлення лабораторних критеріїв інфекційної хвороби, отруєння».
Форма № 058-1/о так само затверджена наказом МОЗ від 15.09.2023 № 1642. Коли він набере чинності, форму № 058-1/о заповнюватимуть відповідальні особи ЗОЗ і ФОП на кожний випадок виявлення біологічних патогенних агентів, які є збудниками інфекційних хвороб відповідно до Переліку, затвердженого МОЗ, і були визначені відповідними лабораторними методами, що використовують для підтвердження діагнозу.
Оновлення стосуються й інструкцій до заповнення трьох зазначених форм.
Раніше Уряд оновив форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази.
За матеріалами
7 грудня
МОЗ розповіло про пріоритети проєкту USAID в охороні здоров’я на 2024 рік
Керівництво МОЗ, Офісу охорони здоров’я USAID в Україні та проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» обговорили результати спільної роботи у 2023 році та плани на наступний рік. Про це повідомило МОЗ.
Проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» надає системну підтримку МОЗ щодо розробки нормативно-правових актів, спрямованих на побудову більш якісної та прозорої системи охорони здоров’я.
Зокрема, партнери долучилися до розробки постанови КМУ, яка врегульовує порядок створення наглядових рад у медзакладах. Обов’язково наглядові ради працюватимуть при лікарнях, що надають спеціалізовану медичну допомогу та мають контракти із НСЗУ. До наглядових рад входитимуть представники громадськості. Для того щоб механізм повноцінно запрацював, у межах спільної роботи наступного року МОЗ та USAID розроблять відповідні рекомендації для лікарень і проведуть тренінги.
Також МОЗ та USAID обговорили подальшу координацію роботи донорів у сфері відновлення та гуманітарної допомоги. Розроблені інформаційні панелі дають змогу побачити, де саме працюють ті чи ті донорські організації та яку саме допомогу надають. Це підвищує ефективність роботи і консолідує зусилля.
Ще одне важливе питанням — відновлення доступу до медичної допомоги в громадах, які постраждали від війни. Для цього проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров‘я» реалізує програму надання грантів для відновлення медичних закладів, які зазнали пошкоджень або руйнувань у період війни. Програма передбачає фінансування невеликих програм і заходів. Наразі таку можливість отримали 14 медзакладів.
Окрім цього, у 2024 році МОЗ та USAID продовжать реалізацію проєктів у сфері цифровізації. Зокрема йдеться про ініціативи, спрямовані на покращення якості даних, управління ними, кібербезпеку, кіберзахист, покращення цифрової компетентності медичних працівників. А ще — про створення інформаційної платформи даних — системи, яка забезпечить єдині стандарти й управління всіма наявними даними в медичній сфері, а також надасть інструменти для їх якісного аналізу.
Раніше Уряд урегулював порядок створення наглядових рад у медичних закладах.
За матеріалом
6 грудня
Ознайомтеся зі змінами у медичному законодавстві за листопад 2023 року
Вродовж місяця
групує найважливіші оновлення за темами й оформлюємо їх у зручну таблицю, аби вам не довелося штудіювати гори нормативки.
Дата набрання чинності |
Тема |
Суть нормативного акта |
Підстава |
17.11.2023 |
МОЗ оновлює порядки атестації працівників охорони здоров’я Зміни стосуються атестації лікарів, медсестер, провізорів, фармацевтів і професіоналів із вищою немедичною освітою. МОЗ відновить атестацію після закінчення воєнного стану. Атестаційній комісії потрібно буде надати копію документа, що засвідчує рівень володіння державною мовою. Докладніше — у роз’ясненні Зауважимо, що медпрацівники можуть засвідчити рівень володіння державною мовою документом про повну загальну середню освіту, який підтверджує, що вони вивчали українську мову як навчальний предмет. Якщо такого документа немає, потрібно отримати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Його видає Національна комісія зі стандартів державної мови. Докладніше — у роз’ясненні |
||
02.11.2023 |
МОЗ затвердило форми договорів про відшкодування участі в заходах БПР А саме:
|
||
04.11.2023 |
Співпраця з НСЗУ |
Для контрактування з НСЗУ потрібен документ про забезпечення перекладу на жестову мову Із 1 січня 2024 року всі надавачі медпослуг, які бажають працювати за програмою медгараній, мають надати документ про забезпечення перекладу на українську жестову мову (з української жестової мови). НСЗУ роз’яснила, що працевлаштовувати сурдоперекладача в ЗОЗ не обов’язково. Пропозиція надавача медпослуг про укладення договору повинна містити лист за підписом керівника ЗОЗ, у якому зазначено про забезпечення перекладу на українську жестову мову (з української жестової мови). До листа можна додати, наприклад:
Не зобов’язані подавати документ про забезпечення перекладу на українську жестову мову (з української жестової мови) лише ЗОЗ, розташовані на територіях активних бойових дій і тимчасово окупованих територіях |
Постанова КМУ |
04.11.2023 (застосовується з 01.10.2023) |
Фінансування |
НСЗУ припиняє фінансування надавачів ПМД на територіях активних бойових дій і тимчасово окупованих територіях Нова редакція Порядку 1464 передбачає, що НСЗУ укладає договори за пакетом «Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги» із надавачами медичних послуг комунальної форми власності, крім спеціалізованих стоматологічних закладів і ЦПМД. Ця норма застосовується з 1 жовтня 2023 року |
|
21.11.2023 |
Медогляди |
МОЗ затвердило порядок медогляду дітей для зарахування до закладів освіти, оздоровлення та відпочинку Новий порядок визначає, що такі медогляди проводять у ЗОЗ за місцем медичного обслуговування особи. А саме — лікар первинки, у якого задекларований пацієнт. За необхідності він направляє пацієнта на обстеження до лікарів-спеціалістів і додаткові дослідження. Медогляди для зарахування особи до закладів дошкільної освіти та до закладів загальної середньої освіти — обов’язкові. Для зарахування до закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших закладів освіти медогляди проводять за зверненням особи, якщо їх проведення вимагає заклад освіти чи умови прийому на навчання. Докладніше про процедуру — у роз’ясненні Окрім того, МОЗ виклало в новій редакції форму первинної облікової документації № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)» та інструкцію до її заповнення |
Наказ МОЗ |
10.11.2023 |
Діють нові вимоги до оформлення лікарняного з вагітності та пологів Якщо жінка бажає, щоб лікар сформував МВТН після 30 тижня вагітності, вона має подати йому заяву за формою, затвердженою МОЗ. Загальна тривалість періоду непрацезатності при цьому не зменшується. Докладніше про процедуру — у роз’ясненні |
Наказ МОЗ |
|
Не набрав чинності |
ВРУ увалила зміни до законодавсва про відпустки Зміни стосуються перенесення вихідних, виплати компенсації за невикористану відпустку, зарахування до стажу для щорічних відпусток, нових відпусток до 60 календарних днів тощо. Огляд нововведень — за посиланням |
Закон України |
|
24.11.2023 |
Діє нове положення про наглядові ради ЗОЗ і порядок їх утворення Державні і комунальні ЗОЗ, які надають спеціалізовану медичну допомогу і співпрацюють з НСЗУ, утворюватимуть наглядові ради обов’язково. Усі інші ЗОЗ — за бажанням. Докладніше — у роз’ясненні |
Постанова КМУ |
|
15.12.2023 |
Робота МОЗ |
При МОЗ діятиме Комісія з розгляду скарг Комісія працюватиме як колегіальний орган, що розглядатиме скарги щодо прийнятого адміністративного акта, процедурних рішень, дій чи бездіяльності МОЗ |
Наказ МОЗ |
01.12.2023 |
1 грудня набрав чинності новий порядок ввезення і контролю за використанням гуманітарної допомоги на період воєнного стану Порядок визначає механізм визнання товарів гуманітарною допомогою, пропуску через митний кордон України й митного оформлення, отримання, надання, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги, яку ввозять на митну територію України. Водночас втратить чинність постанова КМУ «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги» від 05.03.2022 № 202. Нею КМУ дозволяв не вести облік благодійної допомоги від резидентів і нерезидентів і звітувати за загальними правилами. Докладніше про новий порядок отримання та обліку гумдопомоги — у роз’ясненні |
||
31.10.2023; 14.11.2023; 30.11.2023 |
Закупівлі |
Тричі змінилися оптово-відпускні ціни на ліки:
|
|
10.10.2023 і 17.11.2023 |
МОЗ розширило перелік медобладнання для забезпечення потреб охорони здоров’я в умовах воєнного стану Розділ 3 переліку «Закупівлі за рахунок коштів бюджетних програм КПКВК 2301400 «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру» та КПКВК 2301220 «Розвиток системи екстреної медичної допомоги та модернізація і оновлення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я» поширшав на 26 позицій. Серед нового обладнання система лінійного прискорювача, система МРТ, генетичний аналізатор ДНК/секвенатор, система екстракції ДНК, система для проведення ПЛР в режимі реального часу, комплект лабораторних меблів для ДНК-лабораторії тощо. У розділі 11 переліку «Закупівлі лабораторного обладнання за рахунок коштів бюджетної програми КПКВК 2301040 «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями» додалося дві позиції:
|
Накази МОЗ: «Про внесення змін до переліку медичного обладнання для забезпечення потреб сфери охорони здоров’я в умовах воєнного стану» від 10.10.2023 № 1770 «Про внесення змін до переліку медичного обладнання для забезпечення потреб сфери охорони здоров’я в умовах воєнного стану» від 17.11.2023 № 1975 |
|
Зареєстрований у Мін’юсті 15.11.2023 |
МОЗ оновило форми обліку інфекційних захворювань У нових редакціях діятимуть форми:
Окрім того, МОЗ затвердило нову форму первинної облікової документації № 058-1/о «Лабораторне сповіщення про виявлення лабораторних критеріїв інфекційної хвороби, отруєння». Оновлення стосуються й інструкцій до заповнення трьох зазначених форм |
Наказ МОЗ |
|
09.11.2023 |
Меддопомога |
МОЗ затвердило стандарт меддопомоги дітям із гострим лімфобластним лейкозом Стандат призначений насамперед для ЗОЗ, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам з онкогематологічними захворюваннями. Для медичної допомоги потрібні міждисциплінарна співпраця та інтегроване ведення пацієнтів мультидисциплінарною командою фахівців, які мають відповідну кваліфікацію і досвід лікування злоякісних новоутворень гемопоетичної системи у дітей. Сімейні лікарілікарі інших спеціальностей повинні бути обізнані щодо основних факторів ризику та початкових клінічних проявів злоякісних захворювань крові з метою їх раннього виявлення та своєчасного направлення дитини з підозрою на гострий лімфобластний лейкоз до спеціалізованого ЗОЗ |
|
23.11.2023 |
МОЗ затвердило стандарт меддопомоги пацієнтам із загальним варіабельним імунодефіцитом Спостереження та основне лікування здійснюють лікарі-імунологи / лікарі-імунологи дитячі. Для медичної допомоги потрібні міждисциплінарна співпраця та інтегроване ведення пацієнта мультидисциплінарною командою фахівців. До такої команди слід залучити лікарів загальної практики — сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, пульмонологів, отоларингологів, алергологів, гематологів, ревматологів, гастроентерологів, ендокринологи, дерматовенерологи, інфекціоністів, анестезіологів, хірургів, хірургів торакальних та інших фахівців |
Наказ МОЗ |
|
Зареєстрований у Мін’юсті 03.11.2023 |
Втратили чинність |
Наказ МОЗ «Про затвердження Тимчасового порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи» від 09.10.2000 № 247 |
|
17.11.2023 |
Наказ МОЗ «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 04.08.2022 № 1415 |
||
23.11.2023 |
Наказ МОЗ «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при загальноваріабельному (первинному) імунодефіциті» від 20.01.2015 № 22 |
Наказ МОЗ |
За матеріалом
6 грудня
МОЗ затвердило Стандарт медичної допомоги «Рак шлунка»
Стандарт медичної допомоги «Рак шлунка» (далі — РШ) містить чотири розділи:
- І. Організація надання медичної допомоги
- ІІ. Діагностика РШ
- ІІІ. Лікування РШ
- IV. Подальше спостереження
Також стандарт медичної допомоги «Рак шлунка» містить два додатки:
- Алгоритм лікування локалізованого та локально-поширеного раку шлунка
- Алгоритм лікування поширеного та метастатичного раку шлунка (тестування (І))
- Алгоритм лікування поширеного та метастатичного раку шлунка (тестування (ІІ))
- Алгоритм лікування для поширеного та метастатичного раку шлунка (вибір ХТ)
- Алгоритм ад'ювантної терапії в залежності від клініко-патологічних результатів
- Алгоритм ад'ювантної терапії в залежності від клініко-патологічних результатів
- Алгоритм лікування для поширеного та метастатичного раку шлунка. Перша лінія паліативної хіміотерапії
- Алгоритм лікування для поширеного та метастатичного раку шлунка. Друга лінія паліативної хіміотерапії
- Алгоритм лікування для поширеного та метастатичного раку шлунка. Третя лінія паліативної хіміотерапії
- Класифікація та стадіювання раку шлунка за системою TNM восьмого перегляду (2018р.)
- Схеми поліхиміотерапії (ХТ/ПХТ) при раку шлунка
Раніше МОЗ затвердило стандарт медичної допомоги «Гострий лімфобластний лейкоз у дітей (лікування в першому гострому періоді)».
За матеріалами МОЗ
6 грудня
Запрошуємо ТОПменеджерів медзакладів на Карпати-weekend: 20 балів БПР
Захід відбудеться 14—17 лютого 2024 року у Буковелі.
У межах вікенду учасники візьмуть участь у дводенному семінарі на тему «Як ефективно управляти сучасним медзакладом».
Лектори Карпати-weekend
Програма семінару «Як ефективно управляти сучасним медзакладом»
I. Створюємо сильну команду
- Як виявити потреби працівників
- У які способи поєднати фінансові й нефінансові стимули
- Як сформувати дієві мотиваційні інструменти
- Що таке корпоративна культура і навіщо вона закладу
II. Залучаємо додаткові джерела доходів
- Де шукати спонсорів і благодійників
- Як отримати фінансування з місцевого бюджету
- Хто може отримати гранти міжнародних організацій
- Як розширити перелік платних послуг Як здати приміщення в оренду
III. Запроваджуємо систему стратегічного й операційного управління
- Які стратегічні напрями розвитку обрати для закладу
- Як розробити операційний план
- Як моніторити реалізацію і коригувати стратегію розвитку
- Що включити до плану моніторингу і контролю
IV. Будуємо дієву систему управління якістю
- Що таке інструменти управління якістю
- Як застосовувати міжнародні клінічні стандарти
- Навіщо розробляти й запроваджувати індикатори якості
- Як залучати медперсонал і пацієнтів до управління якістю
УВАГА! За участь у семінарі вам має бути нараховано 20 балів БПР (за обов'язкового тестування) згідно з Критеріями, затвердженими наказом МОЗ від 22.02.2019 № 446.
6 грудня
Адвент-календарі для медиків: заберіть свої подарунки
Частинку нашого тепла, сюрпризи й помічні матеріали редакція системи «Експертус Медзаклад» запакувала у цей
. Заходьте і відкривайте комірки, щоб створити собі святковий настрій та отримати подарунки.Щодня активуватиметься нова дата — відповідна комірка підсвічуватиметься веселковим сяйвом, доки ви її не відкриєте. Щоб відкрити комірку з датою, просто натисніть на неї.
Уже за декілька тижнів святкуватимемо Різдво. Але що робити, якщо святкового настрою немає, а є лише купа клопотів і незавершених робочих завдань? Звісно, вести адвент-календар! Наш адвент-календар не з шоколадками, але він вам неодмінно сподобається! На вас чекають корисні подарунки, привітання, цікаві завдання з призами, чудові ідеї, як додати дива у буденне життя.
Щодня в
активуватиметься нове віконечко із цікавинками. Відкрити всі разом наперед не вийде. Але подарунки за минулі дати надійно зберігатимуться для вас у своїх віконцях. Обов’язково знайдіть і виконайте три завдання від Святого Миколая, щоб отримати різдвяний подарунок.Якщо з певних причин не вдалося зазирнути в календар у певну дату, не переймайтеся: він індивідуальний і завдання чекатимуть на вас. Однак рекомендуємо заходити в
день у день, адже в ньому не лише чимало цікавих задумів для передсвяткових робочих днів, а й ідеї для чарівного сімейного дозвілля на вихідних.Щодня активуватиметься нова дата — відповідне віконце підсвічуватиметься веселковим сяйвом, доки ви її не відкриєте.
5 грудня
Ліцензування медичної практики: Уряд оновив форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази
Кабмін змінив Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 № 285 (далі — Ліцензійні умови). Підстава — постанова КМУ від 05.09.2023 № 1034. Нові норми набрали чинності 29 листопада 2023 року.
Зокрема КМУ виклав форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня у новій редакції.
Саме цю форму треба заповнювати і подавати в разі отримання чи змін до ліцензії на медпрактику із 29 листопада 2023 року.
Раніше МОЗ оновило форму первинної облікової документації № 086/о.
За матеріалами КМУ
5 грудня
Реєструйтеся на два безплатні вебінари для керівників медзакладів
Експертус Охорона здоров’я підготував два безплатні вебінари для керівників медзакладів. Реєструйтеся і матимете доступ до запису та презентацій заходу, навіть якщо пропустите онлайн-трансляцію.
Робота закладу охорони здоров’я спроможної мережі у 2024 році — 19.12.2023
Програма:
- Перші підсумки за результатами формування госпітальних округів
- Операційне і стратегічне планування діяльності
- Оптимізація структури і штату лікарень
- Повноваження власників і департаментів охорони здоров’я
- Зміни у співпраці з НСЗУ
- Зміни для закладів первинної медичної допомоги
- Орієнтири для закладів поза спроможною мережею
Нові вимоги до ліцензування медичної практики — 26.12.2023
Програма:
- Пʼять кроків до ліцензії на медичну практику:
Крок 1. Вибір форми господарювання
Крок 2. Вибір приміщення
Крок 3. Оснащення приміщення обладнанням
Крок 4. Пошук персоналу
Крок 5. Підготовка пакету документів та подання в МОЗ - Розширення ліцензії новими спеціальностями
- Розширення ліцензії новими адресами
- Актуалізація даних
5 грудня
Найпопулярніші запитання від медичних працівників. Листопад 2023 року
Тема |
Запитання |
Відповідь |
Державний нагляд |
Як підготуватися до акредитації з інфекційного контролю? |
Скористайтеся , щоб упорядкувати процеси і документи перед акредитацією |
Платні послуги |
Як розрахувати платні послуги? |
і визначте ціни на платні послуги за рекомендаціями експертів.
Щоб спросити роботу, скористайтеся також розрахунку вартості платної послуги |
Обіг підконтрольних речовин |
Як правильно оформити в журналі обліку наркотичних засобів за формою № 129-6/о вилучення фентанілу в карантин? |
Спеціальних вимог щодо оформлення в журналі обліку наркотичних засобів, вилучених з обігу з будь-яких причин і переміщених у зону карантину, немає. Перегляньте варіанти оформлення |
Трудові відносини
|
Чи можуть директор і завідувач відділення працювати за сумісництвом? |
Так, директор і завідувач мають таке право. Але врахуйте, що обмежувати право працювати за сумісництвом можуть колективний або трудовий договір. Докладніше — у роз’ясненні |
Працівник прийнятий за строковим трудовим договором по 04.11.2023, але звільнити його потрібно 07.11.2023. Чи можна в такому разі звільнити працівника за угодою сторін, а не у зв’язку із закінченням строку договору? |
Так, можна звільнити за угодою стрін. Як саме — підкаже експерт |
|
Чи може нині в комунальному закладі охорони здоров’я бути надбавка за складність і напруженість у роботі? |
Так, може. Форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат комунальне підприємство встановлює самостійно. Пропишіть усі умови в колективному договорі. При цьому дотримуйте норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами |
|
Чи входить до стажу для виплати надбавки за вислугу років медпрацівнику період призупинення трудових відносин під час дії воєнного стану? |
Підстав зарахувати період призупинення дії трудового договору з працівником до стажу роботи, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років немає. І ось чому |
|
Як змінити істотні умови праці, зокрема, зменшити заробітну плату? |
Під зміною істотних умов праці слід розуміти — зміну системи та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменувань посад тощо. Зверніть увагу, що в період дії воєнного стану роботодавець не зобов’язаний повідомляти працівника про зміну істотних умов праці за два місяці до їх запровадження. Але і надалі діють норми частини третьої статті 32 КЗпП:
|
|
Бухоблік |
Як списати непридатну гуманітарку? |
Усе залежить від того, хто є отримувачем гуманітарної допомоги і коли саме вона зіпсувалась. Ознайомтеся з рішенням |
Які програми, дозволені в Україні, можна закуповувати для бухгалтерсьго обліку? |
Перегляньте перелік українських і світових компаній, продуктами яких можна безпечно замінити програмне забезпечення російського походження, у консультації |
За матеріалом
4 грудня
НСЗУ опублікувала вимоги до 41 пакета за Програмою медичних гарантій — 2024
З погодженими специфікаціями та умовами закупівлі за напрямами медичної допомоги, які надаватимуться за ПМГ-2024, можна ознайомитися на сайті НСЗУ.
Вимоги до пакетів складаються з двох частин:
- обсяг послуг, який пацієнти можуть отримати (специфікація);
- вимоги до закладу — організації надання допомоги, наявності фахівців та обладнання (умови закупівлі).
Наразі МОЗ погодило специфікації та умови закупівлі за 41 пакетом ПМГ-2024:
- Бронхоскопія
- Гістероскопія
- Езофагогастродуоденоскопія
- Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів
- Колоноскопія
- Мамографія
- Медична допомога при гострому інфаркті міокарда
- Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям
- Неонатальний скринінг
- Секційне дослідження
- Цистоскопія
- Первинна медична допомога
- Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям
- Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах
- Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах
- Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в стаціонарних та амбулаторних умовах
- Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
- Екстрена медична допомога
- Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
- Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
- Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами
- Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії
- Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
- Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах
- Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та-або хворими, протягом перших трьох років життя
- Медична допомога при пологах
- Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах
- Стоматологічна допомога дорослим та дітям
- Ведення вагітності в амбулаторних умовах
- Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги
- Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах
- Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги
- Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)
- Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії
- Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки
- Готовність закладу охорони здоров'я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях
- Медична допомога при гострому мозковому інсульті
- Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня
- Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій
- Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах
- Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках
Раніше НСЗУ опублікувала ще три оголошення про укладення договорів за Програмою медичних гарантій — 2024.
За матеріалами НСЗУ
4 грудня
Як працює обмін електронними документами з ВЛК: роз'яснення МОЗ
Ці зміни покликані суттєво спростити і пришвидшити процес проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для наших захисниць та захисників, наголосило МОЗ.
МОЗ надало роз'яснення: медзаклад може направити до військової частини в електронному вигляді документи про відпустку або непридатність за станом здоровʼя. Після цього військовослужбовець може одразу їхати до ТЦК за місцем проживання чи відпустки. Військова частина опрацьовує рішення ВЛК і надсилає відповідні документи для військовослужбовця безпосередньо до ТЦК.
Система електронного документообігу уможливить обмін:
- довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва);
- постановою ВЛК про потребу у відпустці для лікування;
- постановою ВЛК про непридатність до військової служби;
- іншими документами, необхідними для формування рішення ВЛК.
Водночас за військовим залишається можливість подати документи до військової частини особисто.
Нагадуємо, що у серпні КМУ затвердив порядок електронного документообігу (постанова КМУ «Про затвердження Порядку здійснення в особливий період обміну медичними та іншими документами військовослужбовців між закладами охорони здоров’я державної та комунальної власності, державними установами Національної академії медичних наук, в яких військовослужбовці перебували (перебувають) на лікуванні, військовими частинами і територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки» від 23.08.2023 № 901). А в жовтні Міноборони наказом від 23.10.2023 № 614 внесло зміни до Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міноборони, затвердженої наказом Міноборони від 15.09.2022 № 280. Зміни внормували відповідну взаємодію засобами електронного зв’язку.
За словами заступниці міністра охорони здоров’я України з питань цифрового розвитку Марії Карчевич, електронну систему документообігу вже розгорнуто у більшості військових частин, ТЦК, військових госпіталях і цивільних ЗОЗ, де поранені проходять ВЛК.
Раніше МОЗ анонсувало розширення доступу до телемедичних послуг в Україні.
За матеріалом
4 грудня
Реєструйтеся на безплатний вебінар «Нові вимоги у ліцензуванні медичної практики»
Експертус запрошує взяти участь в безплатному «Нові вимоги у ліцензуванні медичної практики». Захід відбудеться 26 грудня 2023 року об 11:00.
Лектор вебінару — Антоніна Нижник, засновник юридичної компанії «Медконсалтинг», провідний фахівець у галузі медичного права.
Програма вебінару:
- 5 кроків до ліцензії на медичну практику:
Крок 1. Вибір форми господарювання
Крок 2. Вибір приміщення
Крок 3. Оснащення приміщення обладнанням
Крок 4. Пошук персоналу
Крок 5. Підготовка пакету документів та подання в МОЗ - Розширення ліцензії новими спеціальностями
- Розширення ліцензії новими адресами
- Актуалізація даних
Розглянемо зміни у законодавстві за кожним пунктом та відповімо на ваші запитання.
На вебінарі обговоримо зміну форми Відомостей про матеріально-технічну базу, оновлений перелік документів, які потрібно підготувати для отримання ліцензії, нові ДБН та інші важливі питання, на які варто звернути увагу для отримання ліцензії на медичну практику або внесення змін в ліцензію.
1 грудня
Візьміть участь у круглому столі «Як ефективно управляти стоматологією»
Захід відбудеться 16 січня 2024 року об 11:00.
Спікери круглого столу «Як ефективно управляти стоматологією»
- Антоніна Нижник — засновник юридичної компанії «Медконсалтинг», провідний фахівець у галузі медичного права;
- Алла Поживілова — директор медичного центру «Градаліс», магістр управління інноваційною діяльністю, практикуючий лікар стоматолог-терапевт-ортопед вищої категорії;
- Ірина Мазур — професор кафедри стоматології Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, президент ГО «Асоціація стоматологів України», доктор медичних наук, професор.
Готуйте свої запитання. Буде цікаво! Маєте запитання вже зараз? Чудово! Аби експерти встигли його опрацювати, заповніть форму:
1 грудня
Зима в подарунок: акція на передплату та навчання для медиків
1 грудня
Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів ще за трьома пакетами
НСЗУ опублікувала оголошення про прийом пропозицій про укладення договорів ще за трьома пакетами ПМГ-2024. Подати пропозицію можна до 18:00 15 грудня 2023 року.
Нові пропозиції та повторні пропозиції з усунутими недоліками, подані після закінчення цього строку, НСЗУ не розглядатиме. Подати пропозиції про укладення договорів можна за такими пакетами Програми медичних гарантій — 2024:
- Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
- Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій
- Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах
Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.
Раніше НСЗУ опублікувала перше оголошення про укладення договорів за Програмою медичних гарантій — 2024 за пакетом «Первинна медична допомога». Усього на сайті НСЗУ є вже 35 оголошень про укладення договорів за ПМГ-2024.
За матеріалами НСЗУ
1 грудня
Із 1 грудня починає діяти новий порядок отримання та обліку гуманітарної допомоги
Із 1 грудня 2023 року починають діяти нові правила щодо операцій із гуманітарною допомогою. Замість постанови КМУ від 01.03.2022 № 174 варто буде керуватися постановою КМУ «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» від 05.09.2023 № 953.
Крім того, із 1 грудня втрачає чинність і постанова КМУ «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги» від 05.03.2022 № 202, яку уряд ухвалив із початком воєнного стану.
Роботу з гуманітарною допомогою покликана спростити Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги. Реєстрація гуманітарної допомоги та її отримувачів в цій системі розпочнеться з 1 грудня 2023 року. Вхід в неї здійснюватиметься за КЕП організації.
Нагадаємо, з 29 листопада 2023 року почали діяти нові вимоги до ліцензування медичної практики.
За матеріалом
30 листопада
МОЗ анонсувало розширення доступу до телемедичних послуг в Україні
Триває робота над новими функціональними можливостями для телемедицини в Україні, про це повідомило МОЗ. У межах електронної системи охорони здоровʼя МОЗ та НСЗУ планують впровадити сервіси телеконсультування, телерадіології та телеметрії.
Ця ініціатива є відповіддю, зокрема, на гостру потребу в забезпеченні доступу до медичних послуг для людей, які проживають у віддалених від медичної допомоги регіонах, і для тих, хто постраждав від війни, наголосило МОЗ. Пацієнти по всій країні зможуть шукати лікарів, записуватися на прийом онлайн й отримувати консультації із застосуванням безпечного відео- та аудіозв’язку.
Впровадження телерадіології забезпечить збереження діагностичних досліджень, виконаних на радіологічному обладнанні (КТ, МРТ тощо). За потреби лікарі з відповідними правами доступу зможуть переглядати ці дослідження, описувати їх, створювати на їх базі спостереження та призначати лікування пацієнту.
Окрім цього, результати телеметричних даних діагностики зберігатимуться в єдиному захищеному місці — центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). При цьому результати ЕКГ, виміри показників життєдіяльності людини (як-от насиченість киснем крові, спірометрія тощо) та інших таких досліджень не потрібно зберігати вдома чи в лікарні.
Заплановано інтегрувати нові функціональні можливості з наявними модулями ЕСОЗ і розширити можливості не лише у сфері телеконсультування, а й теледіагностики.
Раніше МОЗ утворило Міжвідомчу робочу групу з питань розбудови телемедицини.
За матеріалами МОЗ
30 листопада
Від початку повномасштабної війни росія пошкодила 1474 об'єктів українських медзакладів — МОЗ
За період повномасштабної війни російські снаряди та ракети зруйнували 194 обʼєкти медзакладів та ще 1474 обʼєкти пошкодили. Найбільших втрат зазнала медична інфраструктура Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Київської та Чернігівської областей, повідомило МОЗ.
Крім того, ворог пошкодив 103 автівки екстреної медичної допомоги, знищив 253 автомобілі та захопив 125 автівок «екстренки».
Однак, попри всі атаки на медичні заклади та постійні бомбардування ворога, в Україні тривають роботи з відбудови медичної інфраструктури. Першочергово йдеться про обʼєкти на деокупованих територіях, які внаслідок ворожих обстрілів та бомбардувань зазнали невеликих ушкоджень.
Станом на середину листопада 2023 року вже вдалося повністю відновити 421 об’єкт медзакладів, ще 413 об’єктів відновлено частково.
Раніше почали діяти нові вимоги до ліцензування медичної практики.
За матеріалами МОЗ
30 листопада
МОЗ оновило форму первинної облікової документації № 086/о
21 листопада 2023 року набрав чинності наказ МОЗ «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку» від 25.07.2023 № 1351 (далі — Наказ № 1351).
Наказ № 1351 виклав у новій редакції форму первинної облікової документації № 086/о, а також затвердив Порядок проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку.
Оновлену медичну довідку форми № 086/о видає лікар первинної медичної допомоги.
Щоб отримати довідку, дитина має мати всі щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Лікар видає довідку, якщо немає медичних протипоказань для перебування дитини в закладі освіти.
За матеріалами МОЗ
29 листопада
Почали діяти нові вимоги до ліцензування медичної практики
Наприкінці вересня Кабмін змінив Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 № 285 (далі — Ліцензійні умови). Підстава — постанова КМУ від 05.09.2023 № 1034. Нові норми набрали чинності 29 листопада 2023 року. Як вони вплинуть на ліцензування медичної практики?
Жодних актів санепідобстеження
Раніше, ліцензіат мусив отримати і подати органу ліцензування акт санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта, якщо змінював функціональное призначення приміщень, переплановував, розширював площі приміщень медзакладу чи змінював перелік лікарських спеціальностей і спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою, за якими провадить діяльність. Оновлені Ліцензійні умови не місять такої вимоги.
Відповідно, не треба вписувати реквізити акта санітарно-епідеміологічного обстеження в оновлену форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня, наведених у додатку 2 до Ліцензійних умов (далі — Відомості). Нагадаємо, що раніше ця вимога стосувалася всіх надавачів медпослуг, окрім первинної медичної допомоги.
Ліцензування реабілітаційної допомоги
Відомості про фахівців з реабілітації
КМУ визначив, що ліцензіати провадять медичну практику, не лише за лікарськими спеціальностями та спеціальностями молодших спеціалістів з медичною освітою. Нею займаються також фахівці з реабілітації, перелік яких затверджений МОЗ (п. 9 Ліцензійних умов).
Із 29 листопада інформацію про спеціальності та кваліфікацію фахівців з реабілітації, за якими провадите господарську діяльність з медичної практики, потрібно буде зазначати у Відомостях (п. 1, 9 Відомостей). Як і у випадку лікарів, молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою і професіоналів з вищою немедичною освітою, стежте, щоб фахівці з реабілітації відповідали єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ (п. 26-1 Ліцензійних умов).
Вимоги до реабілітаційних закладів
Оновлені Ліцензійні умови містять вимоги до реабілітаційних закладів (п. 15-1). Так, ліцензіат, який надає реабілітаційну допомогу, повинен:
- затвердити індивідуальний реабілітаційний план;
- моніторити й оцінювати результати виконання плану, коригувати його за необхідності;
- забезпечити доступність реабілітаційної допомоги;
- забезпечити послідовність і своєчасність залучення до процесу реабілітації необхідних фахівців у достатній кількості;
- розпочинати реабілітацію з реабілітаційного обстеження пацієнта, визначення наявності або ризику виникнення обмеження повсякденного функціонування, кількісної оцінки;
- застосовувати методи доказовості в реабілітації.
Як бачимо, основою надання реабілітаційної допомоги є затверджений реабілітаційний план. У ньому зазначають:
- результати обстеження;
- реабілітаційний період і прогноз;
- місце проведення реабілітації;
- найменування ліцензіата, який буде проводити реабілітацію;
- власні імена та прізвища фахівців, залучених до реабілітації;
- мету і завдання реабілітації.
Окрім того, реабілітаційний заклад має дотримувати загальних вимог до суб’єктів господарювання, що провадять медичну практику. Зокрема, мати затверджені в установленому законодавством порядку:
- статут або положення (залежно від організаційно-правової форми);
- штатний розпис;
- положення про його структурні підрозділи (зокрема відокремлені);
- посадові інструкції працівників;
- правила внутрішнього розпорядку;
- клінічні маршрути пацієнта розроблені відповідно до клінічних протоколів і стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), затверджених МОЗ (п. 12 Ліцензійних умов).
Найменування реабілітаційного закладу повинне відповідати найменуванню в переліку закладів, затвердженому МОЗ та/або іншим центральним органом виконавчої влади.
Вимоги до психологічної допомоги в реабілітації
Законодавство визначає, що психологічну допомогу в реабілітації здійснює клінічний психолог, психолог або психотерапевт, який входить до складу мультидисциплінарної реабілітаційної команди (МДРК). Така допомога охоплює діяльність, спрямовану на відновлення та підтримку функціонування особи у фізичній, емоційній, інтелектуальній, соціальній та духовній сферах із застосуванням методів психологічної та психотерапевтичної допомоги у формах психотерапії, психологічного консультування або першої психологічної допомоги (абз. 13 п. 1. ст. 1 Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» від 03.12.2020 № 1053-IX; далі — Закон про реабілітацію).
В оновлених Ліцензійних умовах КМУ уточнив, що до надання психологічної допомоги в роботі МДРК залучають фахівців, які мають:
- вищу освіту за спеціальностями «Психологія» та/або «Медична психологія»;
- досвід практичної роботи в закладах охорони здоров’я та/або реабілітаційних закладах не менш ніж один рік;
- відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.
Окрім того, психолог повинен мати обов’язкову додаткову спеціалізацію (сертифікацію) за одним з методів психотерапії у разі здійснення психотерапії депресивних, тривожних, адаптаційних, гострих стресових та посттравматичних стресових розладів, які виникли внаслідок:
- хвороби/травми;
- участі у бойових діях або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
- полону, перебування в місцях позбавлення волі;
- інших станів здоров’я, що можуть призвести до обмеження повсякденного функціонування (п. 26-2 Ліцензійних умов).
Зверніть увагу, що обов’язкову додаткову спеціалізацію (сертифікацію) слід отримати за одним з методів психотерапії з доведеною ефективністю, що мають відповідну доказову базу міжнародних досліджень та рекомендовані міжнародними протоколами.
Оновлені Відомості
З огляду на перераховані зміни, КМУ виклав форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня у новій редакції. Скачайте оновлені Відомості.
Адже саме цю форму треба буде заповнювати і подавати в разі отримання чи змін до ліцензії із 29 листопада 2023 року.
За матеріалом
28 листопада
Уряд підтримав законопроєкт, який врегульовує відносини лікарів, фармацевтів і виробників ліків
Виробники, дистриб’ютори лікарських засобів і представники фармацевтичних компаній продовжують налагоджувати зв’язки з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції. Фармацевтичні компанії можуть підкріплювати це роздачею сувенірної та брендованої продукції, подарунками, преміями тощо. Тому КМУ підтримав законопроєкт, який заборонить прояви такої «співпраці». Далі документ має розглянути ВРУ.
Проєкт Закону України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності» чітко визначає дії, які впливають на об’єктивність та ефективність роботи лікарів і фармацевтів. Мета — не допустити призначення ліків під впливом прямих чи непрямих фінансових стимулів.
Зокрема, лікарі, фармацевти і спеціалісти з реабілітації не матимуть права безпосередньо чи через інших осіб вимагати, просити й одержувати ані кошти, ані іншу вигоду за призначення ліків конкретного виробника.
Заборона поширюватиметься і на медвироби та допоміжні засоби реабілітації. Не можна буде також використовувати для призначення ліків бланки фармкомпаній, які містять рекламну інформацію.
Окрім того, фармацевти під час відпуску лікарських засобів на прохання покупця зобов’язуватимуться надати достовірну інформацію про наявні аналоги. Провізор не має приховувати інформацію про ліки з аналогічною діючою речовиною за нижчою ціною, керуючись власною вигодою.
Законопроєкт розроблений на виконання Державної антикорупційної програми на 2023—2025 роки.
Раніше НСЗУ повідомила, що посилює антикорупційну діяльність у виконанні договірних зобов'язань.
За матеріалом
28 листопада
Ознайомтеся з календарем менеджера в галузі охорони здоров’я на грудень
1 грудня |
Навчання в онлайн-школі за програмою « » |
3 грудня |
Міжнародний день людей з інвалідністю |
11 грудня |
Усесвітній день хворого на бронхіальну астму |
12 грудня |
Усесвітній день загального медичного забезпечення |
19 грудня |
Вебінар «»
|
26 грудня |
Вебінар «»
|
27 грудня |
Міжнародний день готовності до епідемій |
27 листопада
Ознайомтеся з календарем медичної сестри на грудень
1 грудня |
Усесвітній день боротьби зі СНІДом Онлайн-навчання за програмою « » |
3 грудня |
Міжнародний день людей з інвалідністю |
11 грудня |
Усесвітній день хворого на бронхіальну астму |
12 грудня |
Усесвітній день загального медичного забезпечення |
19 грудня |
Вебінар « » |
26 грудня |
Вебінар «» |
27 грудня |
Міжнародний день протиепідемічної готовності |
27 листопада
МОЗ затвердило Стандарт медичної допомоги «Загальний варіабельний імунодефіцит»
Стандарт медичної допомоги «Загальний варіабельний імунодефіцит» (далі — ЗВІД) містить три розділи:
- І. Організація надання медичної допомоги
- ІІ. Діагностика ЗВІД
- ІІІ. Лікування та особливості вакцинації пацієнтів із ЗВІД
Також стандарт медичної допомоги «Загальний варіабельний імунодефіцит» містить два додатки:
- Клінічні критерії підозри щодо ЗВІД
- Клініко-лабораторні критерії ЗВІД
Раніше МОЗ затвердило стандарт медичної допомоги «Гострий лімфобластний лейкоз у дітей (лікування в першому гострому періоді)».
За матеріалами МОЗ
27 листопада
Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів за 31 пакетом
НСЗУ опублікувала оголошення про прийом пропозицій про укладення договорів одразу за 31 напрямом на 2024 рік. Подати пропозицію можна до 18:00 15 грудня 2023 року.
Нові пропозиції та повторні пропозиції з усунутими недоліками, подані після закінчення цього строку, НСЗУ не розглядатиме. Подати пропозиції про укладення договорів можна за такими пакетами Програми медичних гарантій — 2024:
- Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії
- Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах
- Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах
- Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги
- Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів
- Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня
- Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами
- Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах
- Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах
- Ведення вагітності в амбулаторних умовах
- Стоматологічна допомога дорослим та дітям
- Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя
- Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям
- Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям
- Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії
- Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)
- Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах
- Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах
- Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
- Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах
- Бронхоскопія
- Цистоскопія
- Колоноскопія
- Езофагогастродуоденоскопія
- Гістероскопія
- Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги
- Мамографія
- Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах
- Медична допомога при пологах
- Медична допомога при гострому інфаркті міокарда
- Медична допомога при гострому мозковому інсульті
Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.
Раніше НСЗУ опублікувала перше оголошення про укладення договорів за Програмою медичних гарантій — 2024 за пакетом «Первинна медична допомога». Усього на сайті НСЗУ є вже 32 оголошення про укладення договорів за ПМГ-2024.
За матеріалами НСЗУ
27 листопада
МОЗ розповіло, як просувається реформа судово-медичної служби
Завершити реорганізацію судмедекспертизи заплановано до кінця року. Про це повідомило МОЗ.
Наразі триває процес переведення регіональних бюро судмедекспертизи з комунальної форми власності в державну. За рішенням КМУ три бюро судмедекспертизи у Вінницькій, Миколаївській та Сумській областях перейшли в державну власність із віднесенням до сфери управління МОЗ. Найближчим часом міністерство утворить відповідні комісії з питань передачі вказаних цілісних майнових комплексів і завершить процес передачі в державну власність.
За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, повномасштабна війна ставить нові виклики: навантаження на судмедекспертів зросло в рази, необхідно ідентифікувати жертв, належно задокументувати випадки воєнних злочинів для забезпечення подальших розслідувань у національних і міжнародних судах і трибуналах. Без єдиної централізованої системи зробити це вкрай складно. Тому МОЗ ініціювало реорганізацію судово-медичної служби.
Міністр повідомив, що в оновленому вигляді судово-медична служба запрацює з 1 січня 2024 року. Буде створено централізовану мережу судово-медичних установ у сфері управління МОЗ.
Кадровий склад збережеться. Адже працівників теперішніх бюро судмедекспертизи прийматимуть на відповідні посади до новостворених державних установ.
Раніше МОЗ розповіло, як просувається реформування роботи ВЛК і МСЕК.
За матеріалами МОЗ
