Що нового
28 березня
МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги щодо седації та загальної анестезії в стоматології
Ліцензійні порушення в стоматології: приклади судових справ
Стандарт медичної допомоги «Анестезіологічне забезпечення в амбулаторній стоматології» містить п'ять розділів:
- Організація зі спостереження та супроводу пацієнтів перед, під час та після седації або загальної анестезії для діагностичних та терапевтичних процедур
- Підготовка до седації / загальної анестезії та відбір пацієнтів
- Лікування в умовах седації або загальної анестезії
- Спостереження в період після лікування, критерії виписки та подальші рекомендації
- Ceдація закисом азоту
Документ доповнюють три додатки:
- Класифікація фізичного стану пацієнта за класифікацією ASA
- Дві анестезіологічні анкети: першу заповнює пацієнт, другу — батьки, опікуни дитини
- Шкала Aldrete Postanesthetic Recovery Score
Раніше Уряд розширив перелік безоплатних стоматологічних послуг для військових та ветеранів.
28 березня
МОЗ затвердило уніфікований клінічний протокол медичної допомоги «Гемофілія А»
Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках
Наказ МОЗ від 26.03.2025 № 537 затвердив новий уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гемофілія А» (далі — Протокол).
Дата перегляду Протоколу — 2028 рік.
Окрім основної частини Протокол містить додатки:
- Діагностичне значення генетичного дослідження при гемофілії А.
- Основні гемостатичні засобів, які використовуються при гемофілії А.
- Алгоритм діагностики гемофілії А.
- Діагностика та особливості лікування кровотеч різної локалізації у пацієнтів з гемофілією А.
- Алгоритм лікування гострої кровотечі у пацієнтів з гемофілією А та інгібіторами.
- Оцінка стану суглобів при гемофілії за шкалою HJHS.
- Пам’ятка для пацієнта (батьків/опікунів дитини) з гемофілією А та носія.
- Шкала визначення чинників ризику розвитку утрудненого венозного доступу у дорослих А-DIVA. Шкала визначення чинників ризику розвитку утрудненого венозного доступу у дітей - DIVA
Раніше МОЗ затвердило 11 нових клінічних протоколів за темою «Бойова травма».
28 березня
МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги
Стандарт медичної допомоги «Доброякісні захворювання молочних залоз. Тактика ведення аномальних результатів обстеження молочних залоз» містить три розділи:
- Організація надання медичної допомоги при доброякісних захворюваннях молочних залоз
- Діагностична тактика при аномальних результатах обстеження молочних залоз
- Ведення пацієнток із доброякісними захворюваннями молочних залоз
Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках
Документ доповнюють 13 додатків.
Раніше МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози».
28 березня
⚡️ Отримуйте миттєві новини в галузі охорони здоров'я
Прагнете бути в курсі всіх новацій у медичному законодавстві, отримувати нагадування про важливі справи, орієнтуватися в усьому, що знову надумало змінити МОЗ, вчасно реагувати на постанови Уряду та укази Президента? Тоді вам до нас!
Долучайтеся до Telegram-каналу «Медична справа. Новини» та до приватного каналу у Facebook «Експертус Медзаклад» і отримуйте гарячі новини галузі охорони здоров'я!
Долучитися до Telegram ►►► | Долучитися до Messenger ►►► |
27 березня
Реєструйтеся на вебінар «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу»
Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу». Захід відбудеться 29.04.2025 об 11:00..
Лектор вебінару — Юлія Миколаєць, партнер Юридичної фірми STATUS, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ.
Програма вебінару:
- На які положення Закону № 4196 звернути увагу керівникам ЗОЗ
- Який алгоритм перетворення на товариство
- Як організувати роботу в перехідний період
- Що робити з ліцензією та іншими дозвільними документами
27 березня
Набрав чинності Закон про безперервний професійний розвиток
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я» від 12.02.2025 № 4246-IX (далі — Закон про БПР). Він уносить зміни до шести законів і буде введений у дію 27 вересня 2025 року.
Як забронювати працівників ЗОЗ у Дії
Згідно зі змінами, заплановано розробляти професійні стандарти за професіями у сфері охорони здоров’я. Їх затверджуватимуть після погодження з МОЗ і репрезентативним всеукраїнським об’єднанням професійних спілок у сфері охорони здоров’я. Відповідна норма з’явиться у статті 4-2 Кодексу законів про працю України.
Єдині кваліфікаційні вимоги до осіб, які провадять професійну діяльність із надання медичної, фармацевтичної, реабілітаційної допомоги або здійснюють іншу професійну діяльність за професіями у сфері охорони здоров’я, встановлені на день набрання чинності Законом про БПР, діятимуть до затвердження і введення в дію професійних стандартів для них.
Більшість змін Закон про БПР вносить до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі — Основи). Наведемо деякі з них:
- Визначення працівників сфери охорони здоров’я
- Розробка професійних стандартів за професіями у сфері охорони здоров’я
- Уточнення вимог до керівників ЗОЗ
- Право лікарів-резидентів брати участь у наданні медичної та реабілітаційної допомоги
- Обов’язок проходити БПР
- Права працівників сфери охорони здоров’я
Детальніше про зміни читайте в Експертус Медзаклад.
Нагадуємо, що 21 березня завершилось громадське обговорення нового проєкту порядку атестації працівників сфери охорони здоров’я. Утім МОЗ ще не звітувало про його результати. Тож стежимо за оновленнями.
26 березня
Реєструйтеся на вебінар для стоматологів «Все на 4. Розбір найцікавіших кейсів за рік»
Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «Все на 4. Розбір найцікавіших кейсів за рік». Захід відбудеться 09.04.2025 о 15:00.
Лектор вебінару — Роман Гудима, імплантолог, opinion leader компанії MegaGen; власник стоматологічної клініки Dentaro Garden, засновник та лектор начального центру Dentaro Study Club, засновник зуботехнічної лабораторії Dentaro Lab; досвідчений лектор та наставник для стоматологів з авторською системою навчання. Роман Гудима понад 13 років займається імплантацією, вчився та є послідовником видатних представників імплантології, таких як: Paulo Malo, Otto Zuhr, Algirdas Puisys, Frank Zastrow, Dr. Fouad Khoury, Jose Carlos Martins da Rosa.
Програма вебінару:
- Основні переваги в застосуванні «All-On-4»
- Клінічні результати та випадки «All-On-4»
- Практичні підходи до впровадження концепції «All-On-4» у стоматологічну практику
- Імплантація в концепції «All-on-4»
- Розбір найцікавіших кейсів за рік
26 березня
Із 4 квітня сумісникам знову оплачуватимуть лікарняні та декретні
🔥 Миттєві новини для управлінців медзакладів
Роботодавці знову зможуть призначати лікарняні від ПФУ й декретні працівникам-сумісникам, як і основним працівникам.
Депутати підкоригували статтю 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон про соцстрахування) та узгодили її з нормами Порядків:
- оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015 № 440 (далі — Порядок № 440);
- обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).
Тепер стаття 22 Закону про соцстрахування матиме такий вигляд:
Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) ТА за місцем роботи засумісництвом (наймом).
Тобто допомогу з тимчасової непрацездатності та декретні сумісникам призначати варто як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Ця норма запрацює із 4 квітня 2025 року. Із лікарняними, що їх відкрили до цієї дати, працюйте за старими правилами.
Раніше МОЗ нагадало, що пацієнтам із симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ можна відкривати лікарняний строком до п'яти днів дистанційно.
За матеріалом журналу «Управління закладом охорони здоров'я»
26 березня
Із 1 квітня постанови ВЛК будуть електронними
Із 01.04.2025 ВЛК оформлятимуть свої рішення не на папері, а в електронному форматі. Для цього працює електронний кабінет ВЛК в Медичній інформаційній системі ЗСУ (далі — МІС ЗСУ).
Як забронювати працівників ЗОЗ у Дії
МОЗ повідомляє, що електронні направлення на ВЛК з реєстру військовозобов’язаних «Оберіг» автоматично потраплятимуть у кабінет ВЛК, а постанови ВЛК автоматично надходитимуть до реєстру «Оберіг» і швидше відображатимуться у застосунку Резерв+. Постанови щодо військовослужбовців зберігатимуться в МІС ЗСУ. Це має спростити отримання виплат, пільг, послуг.
Цифрову трансформацію ВЛК уможливили зміни до наказу Міноборони «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 № 402.
Із 01.04.2025 електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій. МОЗ зазначає, що онлайн-оформлення висновків ВЛК — це продовження першого етапу реформи, покликаної зробити військово-лікарську експертизу максимально зручною, швидкою та прозорою. Реформа передбачає цифровізацію процедур і вдосконалення нормативно-правової бази.
Нагадаємо, ВЛК для обмежено придатних треба пройти до 05.06.2025. Також КМУ уточнив, хто може направляти на ВЛК і проводити медогляди деяких категорій осіб.
25 березня
1 квітня набудуть чинності нові Державні санітарні норми та правила щодо поводження з медичними відходами
01.04.2025 набуває чинності наказ МОЗ від 31.10.2024 № 1827. Він затверджує новий Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров'я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів.
Як розробити графік навчань з інфекційного контролю
Врахуйте, що з 01.04.2025 втратять чинність старі Державні санітарні норми та правила щодо поводження з медичними відходами, які регулює наказ МОЗ від 08.06.2015 № 325.
Не забудьте до 31 березня подати антикорупційну деклараацію за 2024 рік.
За матеріалами МОЗ
25 березня
Хто з медичних працівників повинен подати антикорупційну декларацію до 31 березня
Перелік посадових осіб, на яких поширюється обов’язок декларування, містить стаття 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700). Як і раніше, декларантами є, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права (пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700).
Окрім того, ВРУ внесла зміни до категорій суб’єктів декларування та інших антикорупційних положень. Зокрема, суттєво збільшилася кількість декларантів у ЗОЗ. Ці та інші нововведення затверджує Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-IX. Документ набрав чинності 12.10.2023.
Тож кого з медичних працівників законодавство відносить до суб'єктів декларування? Хто з медиків має подати до 31.03.2025 е-декларацію за 2024 рік?
1 січня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-IX (далі — Закон № 4170). Замість медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) тепер працюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО).
Відтак голови та члени експертних команд з ОПФО стали декларантами, тобто особами, на яких поширюється дія Закону № 1700). Відповідно, вони мають подавати електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій.
Відтепер до декларантів у ЗОЗ належать:
- керівники державних та комунальних ЗОЗ центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня;
- особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК);
- голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700 (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700).
Декларантами є всі особи, які входять до складу відповідних комісій / включені до Переліку лікарів, які мають право проводити ОПФО у складі експертних команд.
Попри те, що на підставі п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 4170 повноваження, права і обов’язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи припинені 31.12.2024, голови та члени МСЕК, особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням повноважень голови або членів МСЕК, залишилися декларантами.
🔥 Миттєві новини для управлінців медзакладів
Окрім щорічних декларацій, які потрібно подавати протягом кампанії декларування з 1 січня по 31 березня за попередній рік,
- особам, призначеним до особового складу штатних ВЛК, слід подати декларацію кандидата на посаду за попередній рік (до призначення на посаду);
- особам, включеним до складу ЛЛК і комісій ОПФО, позаштатних постійно діючих ВЛК і ЛЛК, слід подати декларацію кандидата на посаду за попередній рік протягом 10 календарних днів з дня включення до складу відповідної комісії.
Крім того, зберігається обов’язок подавати декларації при звільненні (тобто за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності (у разі звільнення з посади/виключення зі складу комісії починаючи з 12.10.2023).
За матеріалами сайту НАЗК
25 березня
Медсестри отримають відшкодування витрат на участь у заходах БПР
Уряд постановою від 21.03.2025 № 325 (далі — Постанова № 325) вніс зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 10.03.2023 № 216 (далі — Порядок № 216).
Донині за Порядком № 216 держава відшкодовувала по 2000 грн на рік за участь у заходах безперервного професійного розвитку (БПР) лікарям комунальних закладів охорони здоров’я за основним місцем роботи. Коли зміни наберуть чинності, на таку компенсацію матимуть право і медичні сестри. Про інших працівників сфери охорони здоров’я, які зобов’язані проходити БПР, поки не йдеться.
Зверніть увагу, що держава не відшкодовує кошти на БПР медпрацівникам, які:
- отримали путівку на проходження циклів тематичного удосконалення в закладах вищої та фахової передвищої освіти, наукових установах за рахунок коштів, передбачених у державному або місцевих бюджетах на відповідні заходи;
- проходили навчання на циклах спеціалізації в закладах вищої та фахової передвищої освіти, наукових установах;
- проходили навчання на заходах БПР за рахунок коштів проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги (партнерів з розвитку, виконавців, бенефіціарів, реципієнтів), міжнародних організацій, юридичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством;
- проходили навчання на заходах БПР, участь у яких була безплатною.
Постанова № 325 ще не набрала чинності. Тож слідкуймо за змінами в медичному законодавстві.
За матеріалом Експертус Медзаклад
25 березня
Запрошуємо на семінар «Лідери медсестринства — 2025»
Семінар «Лідери медсестринства — 2025» — це чудовий майданчик для навчання у провідних експертів галузі, обміну досвідом із колегами, спілкування і для того, щоб просто відволіктися від рутинних справ.
Семінар відбудеться 29 травня 2025 року у Києві. В межах заходу на вас чекають:
- 4 лекції від провідних експертів галузі;
- нетворкінг за келихом із бульбашками;
- розіграш подарунків до Всесвітнього дня медичних сестер і братів;
- святкова фотосесія.
Варіанти участі у семінарі «Лідери медсестринства — 2025»
Можливі два варіанти участі у семінарі: в режимі офлайн та онлайн.
Взяти участь в режимі офлайн | Взяти участь в режимі онлайн |
Програма семінару «Лідери медсестринства — 2025»
- Функції медсестри в інфекційному контролі
- Медсестринська документація
- Роль медсестри в реабілітації
- Новий порядок управління медичними відходами
Лектори семінару «Лідери медсестринства — 2025»
- Людмила Катреча, керівник Асоціації «Служба організації інфекційного контролю»;
- Юлія Миколаєць, партнер Юридичної фірми STATUS, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ;
- Юлія Кізюн, менеджер з підбору та адаптації персоналу медичної мережі «Добробут», методист відділу організаційної роботи Центру розвитку медсестринства МОЗ, консультант із доступності та якості медичної допомоги та сервісної комунікації, член ГО «Медичні лідери», фасилітатор «Груп рівних»;
-
Роман Колесник, лікар-епідеміолог.
24 березня
Що зміниться у правилах поводження з медичними відходами з 1 квітня
МОЗ затвердило нові Державні санітарні норми та правила «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів» (наказ МОЗ від 31.10.2024 № 1827; далі — Порядок № 1827). Документ набере чинності 1 квітня 2025 року. Водночас втратить чинність наказ МОЗ «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» від 08.06.2015 № 325, яким суб’єкти господарювання керуються нині.
Все про новий порядок вакцинації
Нових державних санітарнтх норм і правил муситимуть дотримуватися всі суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на медичну практику. Не поширюється Порядок № 1827 лише на підприємства з виробництва фармацевтичної продукції та медичні відходи, що утворюються у ветеринарній практиці та в побуті.
Порядок № 1827 визначає, що медичні відходи — це відходи, повʼязані з доглядом за новонародженими, діагностикою, лікуванням чи профілактикою захворювань у людей.
Усі утворювачі відходів будуть зобов’язані збирати і зберігати відходи роздільно. Класифікувати відходи їх утворювач буде відповідно до Порядку класифікації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 року № 1102.
Узагальнені вимоги до управління відходами утворювачами відходів наведені в додатку 1 до Порядку № 1827.
За матеріалом Експертус Медзаклад
24 березня
Професійний календар для менеджера в галузі охорони здоров’я: плануйте роботу за допомогою сервісу
Професійний календар: про сервіс
Найцікавіші події для керівника закладу охорони здоровʼя знайдете в окремому сервісі — «Професійний календар». Він розміщений у верхньому меню електронного журналу «Управління закладом охорони здоров'я».
Події у календарі позначені блакитними кружечками. Для того щоб переглянути подію, натисніть на дату. Щоб перейти до наступного або попереднього місяця, натисніть на стрілочку праворуч або ліворуч відповідно.
За допомогою календаря завжди знатимете кількість на місяць:
- календарних днів;
- вихідних днів;
- днів, у які роботу не провадять;
- робочих днів.
Унизу календаря наведена таблиця розрахунку норм тривалості робочого часу на обраний місяць.
24 березня
МОЗ затвердило два нові уніфіковані клінічні протоколи медичної допомоги
Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках
Наказ МОЗ від 21.13.20245№ 512 затвердив два нові уніфіковані клінічні протоколи медичної допомоги:
- «Рак прямої кишки»;
- «Рак ободової кишки».
Протоколи регламентують медичну допомогу при цих видах раку на двох рівнях:
- первинна;
- спеціалізована.
Раніше МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози».
24 березня
Не пропустіть IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху
Як це було минулого разу
Для кого Конгрес MedSprava
- керівники приватних закладів охорони здоров’я
- керівники КНП та закладів інших форм власності
- власники закладів охорони здоров’я
- члени наглядових рад та інших колегіальних органів
- ФОПи, які мають ліцензію на медичну практику
Варіанти участі у IX Конгресі MedSprava
Що на вас чекає
- корисні знайомства та нетворкінг
- насичена лекційна програма та розважальна
- програма за келихом ігристого
- ранкова кава та фуршет
- розіграш подарунків і святкова фотосесія
Лектори та програма IX Конгресу MedSprava
- Володимир Івчук, директор Департаменту інноваційної діяльності та інвестицій Національного університету охорони здоров’я ім. П.Л. Шупика, незалежний консультант, експерт міжнародних проєктів програми U-Lead with Europe, USAID, GIZ, WB, UNDP
- Олена Черненко, стратегічний консультант у медицині та охороні здоров’я, Київ
- Костянтин Рожин, головний лікар Білопільського центру первинної медичної допомоги, керівник стратегічного напрямку Асоціації медичних закладів України, МВА
- Тетяна Соколенко, керуючий партнер DSConsult, експерт з операційного управління і масштабування стоматологічного бізнесу
- Людмила Ігнатенко, комерційний директор Цифрового видавництва Експертус, бізнес-тренер, коуч ICF, експерт з управління продажами
- Анна Гриценко, засновник та СЕО агенції медичного маркетингу MedUp Marketing
- Олег Юдін, голова Ради захисту прав лікарів, автор книг «Приватна медична практика», «Безпечна медична практика», «Власний медичний бізнес» та понад 150 публікацій у провідних ділових виданнях країни. Юрист із понад 20-річною практикою, який більше 15 років проводить юридичні семінари та тренінги для медпрацівників. Основна спеціалізація — медичне і підприємницьке право. Ментор і спікер у «Школі медичного права»
- Вікторія Обідовська, партнер DSConsult, експерт зі стоматологічного маркетингу
23 березня
Перехід на літній час: як правильно обліковувати роботу медпрацівників
Тривалість робочого часу медиків, які працюватимуть у ніч переведення часу, зменшиться на 1 годину. Зверніть увагу на цей момент, коли заповнюватимете табель обліку використання робочого часу.
Увага! Зазначте в табелі обліку використання робочого часу фактичний час робочої зміни.
Зміни до ДКХП 78 від 24.02.2025
Чи переводитимуть годинник навесні-2025
Щороку перехід на літній час відбувається в останню неділю березня о 03:00 на 1 годину вперед. У 2025 році це відбудеться у ніч із суботи 29 березня на неділю 30 березня. Підстава — постанова КМУ «Про порядок обчислення часу на території України» від 13.05.1996 № 509. При цьому при безперервному виробництві зменшується тривалість нічної зміни на 1 годину.
Весна 2025 року може стати особливою в цьому питанні, адже 16.07.2024 ВРУ прийняла за основу законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні». Документ передбачає, що восени 2024 року час в Україні мали переводити востаннє. 27.10.2024 стрілки годинника встановили на зимовий час, і після цього Україна так і повинна була залишиться на цьому часі. Тобто навесні 2025 року вже не мали би переходити на літній час. Проте Президент України все ще не підписав закон «Про обчислення часу в Україні». Тож чекаємо на його остаточне рішення, а поки облікувуємо час правильно у ніч переведення годинників.
Раніше набрав чинності закон про систему охорони психічного здоров’я в Україні.
21 березня
Ознайомтеся з календарем медичної сестри на квітень
Свіжий номер журналу «Довідник головної медичної сестри»
1 квітня |
Онлайн-навчання за електронним навчальним курсом «Безпечна робота з інструментами: зберігання й санепідрежим» |
2 квітня |
Усесвітній день поширення інформації про аутизм |
7 квітня |
|
9 квітня |
|
11 квітня |
Усесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона |
15 квітня |
Міжнародний день лікаря-лаборанта |
17 квітня |
Усесвітній день боротьби з гемофілією |
23 квітня |
Усеукраїнський день психолога |
25 квітня |
Усесвітній день боротьби проти малярії |
21 березня
МОЗ перевірить лікарні, які надають медичну допомогу пацієнтам з гострим інсультом
Моніторинг здійснюватимуть у лікарнях Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Кіровоградської, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Чернівецької, Чернігівської, Черкаської областей і м. Києва, які мають договори з НСЗУ за пакетом послуг «Медична допомога при гострому мозковому інсульті».
Зміни до ДКХП 78 від 24.02.2025
Робочі групи перевірятимуть, зокрема, як у таких лікарнях налагоджені процеси надання медичної допомоги пацієнтам із підозрою на інсульт:
- чи надають допомогу цілодобово;
- чи здійснюють КТ/МРТ;
- як працюють клінічні маршрути;
- які показники ефективності лікарні (кількість вилікуваних пацієнтів, кількість проведених тромболізисів і тромбоекстракцій тощо).
Окрім того, моніторинг стосуватиметься і безоплатності надання послуг в інсультних відділеннях.
Раніше МОЗ затвердило План діяльності на 2025 рік.
21 березня
Реєструйтеся на вебінар «Як дотримати вимог законодавства під час надання платних медичних послуг»
Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «Як дотримати вимог законодавства під час надання платних медичних послуг». Захід відбудеться 27.03.2025 о 15:00.
Лектор вебінару — Алла Худякова, шеф-редактор Експертус Охорона здоров'я, експерт з економічних питань. Стаж роботи в медичній галузі більше 12 років. Має успішний досвід проходження перевірок медзакладів. Автор численних публікацій у журналі «Управління закладом охорони здоров'я».
Увага! Колеги, на вебінарі розглянемо найпоширеніші запитання про платні послуги у закладах охорони здоров'я. Поділіться, з якими проблемами стикаєтеся під час упровадження платних послуг? Залиште своє запитання у формі та отримайте відповідь під час вебінару.
Програма вебінару:
- Враховуємо зміни нормативки з 1 січня 2025 року
- Розділяємо платні та безплатні послуги
- Документуємо послуги
- Визначаємо графік прийому лікарів
- Забезпечуємо безготівкові розрахунки
20 березня
МОЗ затвердило План діяльності на 2025 рік
МОЗ наказом від 18.03.2025 № 483 затвердило план своєї діяльності на 2025 рік (далі — План).
Керівники структурних підрозділів МОЗ, центральних органів виконавчої влади, діяльність яких КМУ координує через МОЗ, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління МОЗ, у межах своїх повноважень повинні:
- забезпечити неухильне виконання Плану;
- до 31 березня 2025 року визначити відповідальних осіб за кожним заходом Плану та подати про них інформацію Директорату стратегічного планування та координації;
- щомісяця до 5 числа подавати до Директорату стратегічного планування та координації МОЗ інформацію про стан виконання Плану.
Раніше МОЗ доповнило обов’язки керівника структурного підрозділу закладу охорони здоров’я.
20 березня
Запрацювала функція бронювання медпрацівників комунальних ЗОЗ у Дії
У Дії з’явилася технічна можливість бронювати всіх військовозобов’язаних медичних працівників закладів державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові. Забронювати у Дії можна медпрацівників, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи.
Як забронювати працівників ЗОЗ у Дії
Відколи КМУ постановою від 14.01.2025 № 36 вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і дозволив бронювати всіх працівників медичних закладів державної та комунальної форм власності, портал Дія функціонально не міг забезпечити такої можливості. Раніше КМУ дозволяв бронювати 50% від кількості військовозобов’язаних у ЗОЗ.
На вимогу Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я 11.03.2025 технічну перешкоду усунули, і заклади охорони здоров’я критичної інфраструктури можуть подати списки на бронювання за посиланням.
Нагадаємо, всі бронювання діють не довше 31 березня 2025 року.
20 березня
«Медичні закупівлі України» закуповуватимуть більше ліків і медвиробів — постанови Уряду
КМУ розширив перелік ліків, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповує централізовано державне підприємство «Медичні закупівлі України» (далі — МЗУ) за кошти державного бюджету на замовлення МОЗ.
Як забронювати працівників ЗОЗ у Дії
Відповідні зміни Уряд вніс до постанов:
- «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру» від 17.03.2011 № 298;
- «Деякі питання закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них» від 07.03.2022 № 216.
З-поміж іншого у 2025 році МЗУ закуплять:
- cтент-системи для імплантації при аневризмі грудної аорти (TEVAR);
- cтент-системи для імплантації при аневризмі черевної аорти (EVAR).
Також у 2025 році зміниться механізм фінансування та закупівлі вакцини для профілактики туберкульозу та алотрансплантатів шкіри. Відтепер їх буде закуповувати МЗУ за бюджетною програмою КПКВК 2301400 «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру».
Раніше Уряд розширив перелік ліків та медичних виробів, які медзаклади повинні закуповувати через електронний каталог Prozorro Market.
20 березня
Голови та члени експертних команд з ОПФО мають подавати антикорупційні декларації — НАЗК
Із 1 січня в Україні замість системи МСЕК почала функціонувати нова система оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — ОПФО) і працювати експертні команди з ОПФО (далі — ЕКОПФО). НАЗК повідомило, що члени ЕКОПФО є декларантами, тобто особами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII. Тобто вони повинні подавати антикорупційні декларації.
Обов’язок подавати декларацій виникає з моменту включення особи до Переліку лікарів, які мають право проводити ОПФО.
Також НАЗК наголосило: незважаючи на те, що повноваження, права і обов’язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи припинилися 31.12.2024, голови та члени МСЕК також залишилися декларантами, тобто особами, які зобов’язані подати декларації.
Нагадаємо, ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-IX, згідно з яким щорічну е-декларацію слід подавати до 1 квітня (не пізніше ніж 31 березня) за минулий рік. Тобто за 2024 рік подайте декларацію до 31.03.2025 включно.
19 березня
Інтернатура-2025: МОЗ змінило вимоги до баз стажування
Наказом «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи рейтингового розподілу в інтернатуру та Змін до Положення про інтернатуру» від 30.01.2025 № 177 МОЗ змінило вимоги до баз стажування лікарів-інтернів згідно з навчальними планами та програмою підготовки.
Зміни до ДКХП 78 від 24.02.2025
МОЗ уточнило, що практична частина підготовки в інтернатурі відбувається в ЗОЗ комунальної, державної форм власності, а також ЗОЗ приватної форми власності, які є надавачами медичних послуг за Програмою медичних гарантій. До медзакладів випускників мають розподіляти за результатами рейтингового розподілу та призначати на посади інтернів.
Раніше а Україні запрацювала електронна система рейтингового розподілу в інтернатуру.
За матеріалом Експертус Медзаклад
19 березня
МОЗ доповнило обов’язки керівника структурного підрозділу закладу охорони здоров’я
Наказом від 07.03.2025 № 419 МОЗ затвердило нові зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» (далі — ДКХП 78).
Зміни до ДКХП 78 від 24.02.2025
Зокрема у кваліфікаційній характеристиці професії «начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу закладу охорони здоров’я» з’явилися нові обов’язки:
«Застосовує сучасні методи профілактики, діагностики, диференційної діагностики, лікування, реабілітації та диспансеризації хворих в межах спеціальності, яка відповідає профілю структурного підрозділу, надає їм екстрену (невідкладну) медичну допомогу».
Додайте їх за потреби в посадові інструкції своїх працівників.
Нагадаємо, 05.12.2024 року МОЗ уже затверджувало зміни до ДКХП 78. У тексті ДКХП 78 слово «потерпілий» у всіх відмінках замінили словом «постраждалий» у відповідному відмінку. Також МОЗ оновило вимоги до освіти та стажу роботи генерального директора (директора) / начальника (завідувача) закладу охорони здоров'я. Виклало в новій редакції кваліфікаційні вимоги за професіями:
- сестра медична /брат медичний загальної практики — сімейної медицини;
- сестра медична /брат медичний патронажна.
Ще одні зміни до ДКХП 78 МОЗ затвердило 24.02.2025. Тоді із завдань лікаря фізичної та реабілітаційної медицини МОЗ виключило «здійснює підготовку медичної документації для проведення медико-соціальної експертизи, бере участь у проведенні медико-соціальної експертизи». Натомість додало «може бути залучений до проведення оцінювання повсякденного функціонування особи».
Зміни торкнулися і професіоналів у галузі стоматології. Лікар хірург щелепно-лицевий відтепер не скеровує пацієнтів на МСЕК, а формує направлення для пацієнтів на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.
За матеріалом Експертус Медзаклад
18 березня
Ознайомтеся зі змінами у медичному законодавстві за березень 2025 року
🔥 Миттєві новини для управлінців медзакладів
Експертус Медзаклад групує найважливіші оновлення за темами й оформлюємо їх у зручну таблицю, аби вам не довелося штудіювати гори нормативки.
Дата набрання чинності документа |
Суть змін |
Підстава |
Медичні кадри |
||
07.03.2025 |
МОЗ доповнило обов’язки керівника структурного підрозділу закладу охорони здоров’я У кваліфікаційній характеристиці професії «начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу закладу охорони здоров’я» з’явилися нові обов’язки: «Застосовує сучасні методи профілактики, діагностики, диференційної діагностики, лікування, реабілітації та диспансеризації хворих в межах спеціальності, яка відповідає профілю структурного підрозділу, надає їм екстрену (невідкладну) медичну допомогу». Додайте їх за потреби в посадові інструкції своїх працівників |
Наказ МОЗ «Про затвердження Змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» від 07.03.2025 № 419 |
07.03.2025 |
МОЗ додало нові кваліфікаційні характеристики професій працівників сфери охорони здоров’я Маємо нову редакцію кваліфікаційної характеристики лікаря-інтерна і нову — лікаря-резидента |
|
06.03.2025 |
Запрацювала електронна система рейтингового розподілу в інтернатуру Державні та комунальні ЗОЗ, у яких станом на 6 березня 2025 року відбувається практична частина програми підготовки в інтернатурі, протягом тридцяти днів мають вжити заходів щодо реєстрації в електронній системі рейтингового розподілу в інтернатуру. Докладніше про функціонування системи та порядок рейтингового розподілу в інтернатуру >> |
|
06.03.2025 |
Змінилися вимоги до баз стажування МОЗ доповнило вимоги до баз стажування обов'язком мати договір про співпрацю із закладом вищої освіти. Також МОЗ уточнило, що практична частина підготовки в інтернатурі відбувається в ЗОЗ комунальної, державної форм власності, а також ЗОЗ приватної форми власності, які є надавачами медичних послуг за програмою медгарантій, до яких розподілено випускників за результатами рейтингового розподілу та призначено на посади інтернів |
|
ВЛК |
||
13.03.2025 |
КМУ уточнив, хто може направляти на ВЛК і проводити медогляд прикордонників і нацгвардійців На період дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення або скасування медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби, Нацгвардії з метою визначити ступінь їх придатності до військової служби за станом здоров’я, оформити відпустку для лікування у зв’язку з хворобою або відпустку для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) проводять військово-лікарські, медичні (військово-лікарські) комісії, утворені:
Направляють військовослужбовців на такий медогляд прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище та/або начальники (керівники) ЗОЗ за місцем лікування та виключно за рекомендацією лікаря ЗОЗ (установи) в разі виявлення в таких військовослужбовців під час обстеження або лікування захворювань, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), що можуть зумовлювати непридатність до військової служби, потребу у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) |
Постанова КМУ «Деякі питання проведення військово-лікарської експертизи» від 07.03.2025 № 270 |
28.02.2025 |
Із 1 квітня постанови ВЛК будуть електронними Із 1 березня 2025 року електронні постанови формують ті ВЛК, які пройшли навчання. Із 1 квітня 2025 року електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій. Для цього працює електронний кабінет ВЛК в Медичній інформаційній системі ЗСУ |
|
Заклади служби крові |
||
14.03.2025 |
КМУ урегулював реалізацію донорської крові та її компонентів Урядовці затвердили:
|
|
14.05.2025 |
КМУ уточнив ліцензійні вимоги до закладів, які надають послуги з трансфузії крові та/або Такі ліцензіати зобов’язані забезпечити:
|
|
05.03.2025 |
МОЗ затвердило табель оснащення лікарняного банку крові Перегляньте або скачайте табель за посиланням і орієнтуйтесь на нього як на обов’язковий мінімум техніки, меблів та медичного обладнання |
|
Ліки та медвироби |
||
31.03.2025 |
МОЗ затвердило перелік ліків і медвиробів, які підлягають реімбурсації станом на 26.02.2025 До переліків увійшли 42 медичні вироби та:
Водночас втрачає чинність наказ МОЗ «Про затвердження Переліків лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 серпня 2024 року» від 04.09.2024 № 1537 |
|
13.03.2025 |
Із 1 квітня ЗОЗ купуватимуть більше ліків і медвиробів через Prozorro Market КМУ розширив перелік лікарських засобів і медичних виробів, які заклади охорони здоров'я мають закуповувати через електронний каталог Prozorro Market. Загалом ЗОЗ і структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних адміністрацій закуповуватимуть із використанням е-каталогу 427 лікарських засобів і 134 медичних вироби |
|
13.03.2025 |
МОЗ затвердило Порядок функціонування електронної системи управління запасами лікарських засобів і медичних виробів «e-Stock» Серед користувачів e-Stock:
Електронна система має забезпечити:
|
|
Стандарти меддопомоги |
||
03.03.2025 |
МОЗ затвердило стандарт меддопомоги при аномаліях прикусу Документ містить рекомендації з діагностики, лікування та подальшого спостереження за пацієнтами з мезіальною оклюзією, відкритим прикусом, глибоким прикусом. Ортодонтичне лікування аномалій прикусу здійснюється амбулаторно в ЗОЗ та ФОП, які надають спеціалізовану медичну допомогу за спеціальністю «Стоматологія» |
|
05.03.2025 |
МОЗ затвердило стандарти терапії пульпи тимчасових і постійних несформованих зубів Діагностують і лікують пульпіт лікарі-стоматологи дитячі ЗОЗ і ФОП, які надають спеціалізовану стоматологічну медичну допомогу дітям |
|
11.03.2025 |
МОЗ затвердило стандарт меддопомоги немовлятам із гострим лімфобластним лейкозом Ідеться про гострий лімфобластний лейкоз із реаранжуванням KMT2A (KMT2A+) та без реаранжування KMT2A (KMT2A-) у дітей першого року життя» |
За матеріалом Експертус Медзаклад
18 березня
КМУ уточнив, хто може направляти на ВЛК і проводити медогляди деяких категорій осіб
КМУ постановою «Деякі питання проведення військово-лікарської експертизи» від 07.03.2025 № 270 (далі — Постанова № 270) установив, хто може направляти на ВЛК і проводити медогляд військовослужбовців Державної прикордонної служби та Національної гвардії України.
Постанова № 270 визначила, що на період дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення або скасування медичний огляд військовослужбовців Держприкордонслужби, Нацгвардії проводять ВЛК, утворені:
- в ЗОЗ, що належать до сфери управління МВС, Держприкордонслужби;
- в ЗОЗ, що входять до складу Нацгвардії,
- при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки,
- при ЗОЗ комунальної або державної форми власності.
Направляють військовослужбовців на медогляд прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище та/або керівники ЗОЗ за місцем лікування та виключно за рекомендацією лікаря ЗОЗ (установи).
Проводять такі медогляди з метою визначити ступінь придатності військовслужбовців до військової служби за станом здоров’я, оформити відпустку для лікування у зв’язку з хворобою або відпустку для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва).
Раніше стало відомо, що з 1 квітня постанови ВЛК будуть електронними.
За матеріалом Експертус Медзаклад
17 березня
В Україні запрацювала електронна система рейтингового розподілу в інтернатуру
Уряд на підставі наказу МОЗ «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи рейтингового розподілу в інтернатуру та Змін до Положення про інтернатуру» від 30.01.2025 № 177 запустив у роботу електронну систему рейтингового розподілу в інтернатуру (далі — Система).
Антикорупційні декларації — 2025: хто, коли та які подає
МОЗ підкреслило: завдяки Системі процес розподілу магістрів за медичними й фармацевтичними спеціальностями в інтернатуру стане автоматизованим, а отже — абсолютно прозорим. Крім того, за її допомогою здійснюватиметься електронний супровід усього процесу підготовки в інтернатурі: від вступу до завершення й формування сертифіката лікаря-спеціаліста й фармацевта-спеціаліста.
У Системі збиратиметься й аналізуватиметься успішність випускників закладів вищої освіти, здійснюватиметься автоматизований рейтинговий розподіл в інтернатуру, збиратимуться й зберігатимуться дані про інтернів, які проходять підготовку в інтернатурі, і формуватимуться електронні документи щодо її проходження.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що електронний розподіл в інтернатуру реалізований у нашій країні вперше. Міністр наголосив, що пріоритет у виборі місця проходження інтернатури, як і торік, матимуть найталановитіші випускники з усієї країни.
Система виключає можливість зовнішнього втручання у процес рейтингового розподілу до інтернатури та впливу на його результати. Крім того, вона інтегрована до єдиного порталу вакансій у закладах охорони здоров’я, отже, інтерни проходитимуть практичну частину підготовки за обраною спеціальністю на посадах, яких реально потребують заклади охорони здоров’я.
