Що зміниться 2023 року: сім контрольних точок для керівника закладу охорони здоров’я
Ми дослідили лабіринт змін законодавства, які стосуються роботи закладів охорони здоров’я на 2023 рік. Тож вам уже не доведеться блукати манівцями: проведемо за руку, зупинимося на семи контрольних точках і підкажемо, на що звернути увагу. Підготуйте лише чашечку улюбленого напою в дорогу й вирушаємо
У новому році перегляньте розмір зарплат працівників, ознайомтеся з новаціями у сфері соціального страхування та подавайте звітність за новими правилами. Зауважте, що законодавці установили відповідальність за необґрунтовану видачу медвисновків про тимчасову непрацездатність.
Звіртеся з календарем: уже в березні треба подбати, щоб усі заклади охорони здоров’я та аптеки розпочали працювати в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). А в жовтні — щоб жінки-медики стали на військовий облік. Про все це і не тільки — далі у статті.
Це навігатор статтею
Натискайте на піктограми, щоб перейти до розділів, які цікавлять
Точка 1. Зарплата працівників
Звірте оклади працівників у штатному розписі з мінімальною заробітною платою на поточний рік. Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-ІХ (далі — Держбюджет) передбачає такі показники мінзарплати:
- 6700 грн — на місяць;
- 40,46 грн — у погодинному розмірі.
Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у 2023 році становить 2589 грн. Однак він різниться для соціальних і демографічних груп населення, наприклад:
- 2684 грн — для працездатних осіб;
- 2093 грн — для осіб, які втратили працездатність.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення соціальної допомоги основним соціальним і демографічним групам становитиме:
- 45% — для працездатних осіб;
- 100% — для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю.
Отже, мінімальний оклад у штатному розписі встановлюйте не нижче 2684 грн. Нагадаємо, що мінімальний посадовий оклад / тарифну ставку встановлюємо в розмірі, не меншому за прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ст. 96 Кодексу законів про працю України).
МОЗ розробило проєкт постанови КМУ «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації закладів охорони здоров’я»*. Він продовжує гарантований постановою від 12.01.2022 № 2 рівень оплати праці для медиків на 2023 рік, а також поширює його на фармацевтичних працівників та фахівців із реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров’я.
Точка 2. Соціальне страхування
1 січня 2023 року набула чинності нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Згідно з нею, зокрема, скорочується строк, за який можна звернутися по страхові виплати. Нагадаємо, відлік часу для звернення розпочинається з дня відновлення працездатності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, з дня смерті застрахованої особи або члена її сім’ї. Крім того, страховику виділили менше часу, щоб ці виплати профінансувати (табл. 1).
Строки звернення по страхові виплати та їх фінансування
Період | Максимальний строк, за який можна звернутися для призначення соціальних виплат, календ. міс. | Максимальний строк, за який має надійти фінансування, роб. дн. |
Було (до 31.12.2022) | 12 | 10 |
Стало (із 01.01.2023) | 6 | 3 |
Що ще змінюється у сфері соціального страхування — розглянемо далі.
Новий страховик
Із 1 січня 2023 року ФСС приєднали до ПФУ, тож відтепер саме ПФУ управлятиме загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, а також фінансуватиме відповідні страхові виплати.
ПФУ перевірятиме, чи обґрунтовано видали, продовжили листки непрацездатності й документи, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем і реєстрів.
Лікарняні
Законодавці дещо змінили перелік страхових випадків, коли працівникам надають допомогу з тимчасової непрацездатності. Зокрема:
- скасували допомогу за період перебування в санаторно-курортних закладах;
- уточнили, що призначатимуть допомогу під час надання реабілітаційної допомоги з протезування та ортезування у стаціонарних умовах у реабілітаційних закладах, реабілітаційних відділеннях, підрозділах закладів охорони здоров’я;
- додали новий страховий випадок — догляд за дитиною віком до 14 років або за дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною.
Строк розгляду документів для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами скоротили. Відтепер на це маєте 3 дні, а не 10, як раніше.
Також законодавці усунули обмеження щодо строків оплати лікарняних для застрахованих осіб, які працюють на сезонних і тимчасових роботах, у випадку захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, або в разі догляду за хворою дитиною віком до 14 років. Раніше їм надавали допомогу з тимчасової непрацездатності не більш як за 75 календарних днів на рік.
Допомога на поховання
Мінімальний розмір допомоги на поховання зменшили. Раніше його встановлювали на рівні прожиткового мінімуму, а з 2023 року — на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого, належать особи, якщо вони:
- були на повному його утриманні;
- одержували від померлого допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Документів, які треба подати, щоб отримати матеріальну допомогу, побільшало (табл. 2).
Перелік документів для призначення допомоги на поховання
Документ | На поховання застрахованої особи | На поховання члена сім’ї застрахованої особи |
Заява | ✅ | ✅ |
Документ, що посвідчує особу | ✅ | ❌ |
Витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідка про смерть | ✅ | ✅ |
Інші акти цивільного стану (народження члена сім’ї та його походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені), необхідні для підтвердження сімейних відносин | ❌ | ✅ |
Документ про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні застрахованої особи | ❌ | ✅ |
Раніше, щоб отримати допомогу на поховання застрахованої особи, член сім’ї померлого або особа, яка здійснила поховання, зобов’язана була надати свідоцтво про смерть, видане відділом РАГС, виконавчим органом сільської, селищної чи міської (крім міст обласного значення) ради. А застрахована особа для призначення допомоги на поховання члена сім’ї — додатково ще довідку з місця проживання про перебування померлого.
Комісія з соцстраху
Із 1 січня 2023 року в закладах охорони здоров’я не обов’язково має працювати комісія із соціального страхування. Відтепер рішення про призначення страхової виплати ухвалює страхувальник або уповноважені ним особи.
Саме страхувальник контролює, чи правильно нарахували та чи своєчасно здійснили страхові виплати, відмовляє в призначенні страхових виплат, перевіряє правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат тощо.
Точка 3. Звітність
Із 2023 року юрособи не подають статистичні паперові звіти. Принаймні про це йдеться в Законі України «Про офіційну статистику» від 16.08.2022 № 2524-IX. Він передбачає:
- заборонити юрособам подавати паперові звіти для збирання статистичних даних;
- створити IT-платформу, на якій усі процеси — від завантаження даних до поширення — будуть автоматизовані, уніфіковані та не залежатимуть від людини;
- визначити пріоритет у використанні наявних даних із різних державних реєстрів;
- зменшити звітне навантаження на респондентів.
На початку 2023 року підприємства востаннє звітують за формою № 1-ПВ «Звіт з праці», затвердженою наказом Держстату від 25.06.2021 № 135. Залишається лише скласти звіти:
- місячний — за грудень 2022 року;
- квартальний — за IVквартал 2022 року.
За січень 2023 року й надалі складайте звіт за однойменною формою № 1-ПВ (місячна й квартальна), однак затвердженою наказом Держстату від 12.05.2022 № 87.
У 2023 році, відповідно до змін, підприємства не подаватимуть Звіт про умови праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці за формою № 1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки), затвердженою наказом Держстату від 25.06.2021 № 170.
Точка 4. Ліцензія замість декларації
Із 24 лютого до 13 липня 2022 року медичну практику можна було провадити без ліцензії. Підставою слугували норми постанови КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 (далі — Постанова № 314).
Щоб розпочати діяльність, суб’єкту господарювання достатньо було подати декларацію до Мінекономіки. Утім із 13.07.2022 КМУ постановою від 07.07.2022 № 778 (далі — Постанова № 778) скасував спрощені умови ліцензування.
Також КМУ постановив, що декларації, які суб’єкти господарювання подали до дня набрання чинності Постановою № 778, дійсні протягом шести місяців із дня, відколи діють зміни, тобто з 13 липня. Якщо медзаклад чи лікар-ФОП планує продовжувати працювати, він мусить отримати ліцензію в порядку, у строк та на умовах, що передбачені законодавством (п. 2 Постанови № 778).
Отже, якщо ви розпочали господарську діяльність із медичної практики під час воєнного стану на підставі декларації і плануєте продовжувати працювати — отримайте ліцензію до 13 січня 2023 року. Не встигли — припиняйте діяльність і відновіть лише після того, як отримаєте необхідні дозвільні документи.
Точка 5. Реєстрація в ЕСОЗ
Із 1 квітня 2023 року усі суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, зобов’язані працювати з ЕСОЗ. Відповідні зміни до пункту 1 постанови КМУ «Деякі питання провадження господарської діяльності з медичної практики» від 16.02.2022 № 126 КМУ вніс постановою від 30.12.2022 № 1469. Вона переносить кінцеву дату реєстрації в ЕСОЗ із 31 грудня 2022 року на 31 березня 2023 року.
В ЕСОЗ заклади мають:
- уносити первинну облікову медичну документацію;
- вести облік медичних послуг;
- управляти медичною інформацією тощо.
Лише за такої умови суб’єкти господарювання дотримають Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285.
Зареєструватися в ЕСОЗ повинні й усі аптечні заклади. Адже вони мають забезпечити можливість відпускати рецептурні лікарські засоби за електронним рецептом.
КМУ вже неодноразово відтерміновував дедлайн початку роботи аптек з електронними рецептами. Однак остання наразі вимога — зареєструватися в ЕСОЗ не пізніше ніж 31 березня 2023 року (п. 2 постанови КМУ «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» від 27.09.2022 № 1055).
Упродовж дії воєнного стану та трьох місяців після ця норма не стосуватиметься аптек, розташованих у зоні воєнних (бойових) дій, у тимчасовій окупації чи оточенні (блокуванні).
Точка 6. Відповідальність за медвисновки
Із 1 січня 2023 року законодавці установили відповідальністьза створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності (ст. 28 Закону № 1105). За такий інцидент відповідатимуть:
- лікарі, які працюють у закладах охорони здоров’я;
- ФОПи, які провадять господарську діяльність із медичної практики;
- лікарі, які провадять господарську діяльність із медичної практики як ФОПи.
Факти необґрунтованості оформлених медичних висновків виявлятимуть під час перевірок. Якщо працівнику вже призначили та виплатили допомогу з тимчасової непрацездатності, то заклад охорони здоров’я або ФОП зобов’язаний компенсувати суми страхової виплати. На це маєте 10 календарних днів із дня надходження відповідної вимоги. Прострочите платіж — вам нарахують пеню в розмірі 0,1% суми коштів, що підлягає компенсації, розрахованої за кожний день прострочення (ч. 4 ст. 28 Закону № 1105).
Однак потім маєте право зворотної вимоги/регресу до лікаря, який створив необґрунтований медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Якщо суд його задовольнить, лікар має відшкодувати закладу чи ФОПу, на якого працює, сплачену суму компенсації страхової виплати за листком непрацездатності та нарахованої пені.
Точка 7. Військовий облік жінок
Із 1 жовтня 2023 року жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних (ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XI).
Для жінок інших спеціальностей/професій військовий облік залишиться добровільним.
Раніше чиновники з МОЗ анонсували, що до кінця 2022 року КМУ затвердить межі госпітальних округів та кластерів, а також порядок визначення лікарень, які входять до госпітальної мережі. До того ж Перелік опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах, затверджений розпорядженням КМУ від 15.01.2020 № 23-р, мав діяти лише на період до 2023 року. Однак 2022-го обіцянки були не виконані. Тож, очевидно, нову структуру госпітальної мережі слід чекати вже 2023 року.
Зміни цього року мають торкнутися й безперервного професійного розвитку (БПР) медпрацівників. Зокрема, до видів заходів БПР мають включити «електронний навчальний курс», щоб організувати індивідуальне та групове навчання з використанням електронних технологій.
Щоб здобути інформальну освіту, медпрацівники братимуть участь у так званих групах рівних, які проводять у закладах охорони здоров’я. Проходження БПР через участь у групах рівних підтверджуватиме сертифікат, виданий закладом за підписом його керівника.
Поки що ці та деякі інші зміни лише в планах. Однак у новому році ми продовжуємо стежити за новаціями законодавства, тож поінформуємо вас про них, щойно офіційні документи будуть затверджені.
ЗАМІСТЬ ВИСНОВКУ