На які нормативні акти звернути увагу в березні
ВРУ скасувала Господарський кодекс: КНП стануть КНТ
26 лютого 2025 року президент України підписав Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196-IX, який скасовує Господарський кодекс України (ГК). Документ набрав чинності 28 лютого 2025 року та почне діяти 28 серпня 2025 року.
Разом із ГК законодавці скасовують термін «підприємство» та пов’язані з ним організаційно-правові форми. Заклади охорони здоров’я, які функціонували у формі підприємств, мають перетворитися на акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або державні / комунальні некомерційні товариства.
Зміна організаційно-правової форми відбуватиметься без реорганізації, під час реєстрації змін у Єдиному державному реєстрі. Жодних окремих заяв чи адміністративних зборів не потрібно.
Не буде більше і права господарського відання та права оперативного управління, якими наразі наділені користувачі державного та комунального майна. Натомість державні / комунальні некомерційні товариства користуватимуться майном на праві узуфрукта державного / комунального майна.

Голови та члени експертних команд з ОПФО подаватимуть антикорупційні декларації
На голів та членів експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII. Відповідно, вони мають подавати електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій.
Такий обов’язок виникає з моменту, коли особу включили до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи. Його затверджує керівник закладу охорони здоров’я, в якому організоване ОПФО.
Попри те, що повноваження, права та обов’язки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) припинилися 31 грудня 2024 року, голови та члени МСЕК також залишилися декларантами.
Докладніше про декларування читайте в статті А. Олійника «Антикорупційні декларації працівників ЗОЗ: хто і які подаватиме у 2025» у березневому номері.

КМУ встановив допустимий розмір націнок на ліки
Із 1 березня 2025 року граничні постачальницько-збутові надбавки, які нараховують дистриб’ютори до оптово-відпускних цін на лікарські засоби, не мають перевищувати 8%.
Регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на рецептурні лікарські засоби мають становити від 10% до 25% залежно від вартості препарату.
Граничні торговельні (роздрібні) надбавки на безрецептурні лікарські засоби, які закуповують коштом джерел, не заборонених законодавством України, крім коштів державного та/або місцевого бюджетів, не мають перевищувати 35% до закупівельних цін.
Крім того, КМУ заборонив маркетингові послуги, послуги із промоції, інформаційні та інші послуги, пов’язані із реалізацією ліків. А також відновив перевірки оптових торговців (дистриб’юторів) та аптек у частині контролю за ціноутворенням. Їх проводитиме Держпродспоживслужба.

Електронні направлення та рецепти надходитимуть у Viber і Дію
Із 20 лютого 2025 року пацієнти почали отримувати у Viber повідомлення з електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) із кодом підтвердження, номером електронного рецепта або направлення. Якщо у пацієнта не встановлено Viber, йому надходить SMS.
НСЗУ повідомила, що наступним етапом будуть пуш-повідомлення з ЕСОЗ через Дію.
Пацієнти, які не мають телефону та зареєстровані в ЕСОЗ за скан-копіями документів, як і раніше, отримуватимуть інформаційну довідку.
Для дітей та недієздатних пацієнтів процес також не зміниться: повідомлення надходитимуть одному з батьків або законному представнику через доступний канал комунікації.

ЗОЗ, які введуть посаду фахівця із супроводу ветеранів війни, отримають субвенції
Комунальні бюджетні установи / заклади, комунальні некомерційні підприємства отримають субвенцію, якщо введуть до штату посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб (далі — фахівця). Умови:
- один фахівець не більше ніж на 100 осіб, яких вони обслуговуватимуть;
- підготовка фахівців відповідно до вимог профстандарту.
Супровід фахівців необхідно забезпечити не лише ветеранам війни, а й членам їхніх сімей та іншим особам, яких визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Місцеві бюджети отримають субвенції на розвиток охорони здоров’я
КМУ постановою від 04.02.2025 № 120 затвердив Порядок та умови надання у 2025 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я.
Субвенції спрямують на:
- безоплатне задоволення прогнозованих потреб у донорській крові;
- медико-соціальний захист дітей-сиріт;
- огляди водіїв на алкогольне, наркотичне чи інше сп’яніння;
- продукти лікувального харчування для дітей до трьох років із рідкісними захворюваннями.
Заборонено спрямовувати субвенції на комунальні послуги, енергоносії та капітальні видатки, відшкодування за порушення договорів про розподіл донорської крові й заходи для отримання прибутку.

ЗОЗ зберігатимуть репродуктивні клітини військовослужбовців за новим порядком
КМУ постановою від 24.01.2025 № 78 затвердив Порядок здійснення забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців та інших осіб на випадок втрати репродуктивної функції під час виконання обов’язків із оборони держави, захисту Вітчизни та інших покладених на них обов’язків відповідно до законодавства (далі— Порядок № 78).
Порядок № 78 не стосується використання репродуктивних клітин, лікування безпліддя чи допоміжних репродуктивних технологій.
Під час воєнного стану військовослужбовці можуть зберегти свої репродуктивні клітини на випадок, якщо втратять репродуктивну функцію під час захисту держави.
Якщо військовослужбовець загине чи суд визнає його померлим, заклад охорони здоров’я безплатно зберігатиме клітини ще три роки після смерті. Далі їх можна зберігати коштом особи, яку вказано в заповіті. Без заповіту це може зробити дружина / чоловік або цивільний партнер загиблого.

Нові критерії направлення на ОПФО діють із 31 січня 2025 року
КМУ виклав у новій редакції Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО), затверджені постановою КМУ від 15.11.2024 № 1338.
КМУ уточнив, що електронне направлення формує:
- лікуючий лікар з надання первинної / спеціалізованої медичної допомоги — після того, як проведе необхідні діагностичні, лікувальні й реабілітаційні заходи, якщо є ознаки, що відповідають критеріям направлення на ОПФО;
- голова військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії — щодо осіб, у яких за результатами проходження військово-лікарської, лікарської експертизи виявили ознаки, що відповідають критеріям направлення на ОПФО.
Перелік медичних інтервенцій, які слугують підставою для направлення на ОПФО, також зазнав змін.

КМУ запровадив реабілітаційну монопослугу
КМУ постановою від 07.02.2025 № 132 запровадив новий формат реабілітаційної допомоги в Україні — реабілітаційну монопослугу.
Нововведення передбачає, що фізичний терапевт, ерготерапевт чи терапевт мови та мовлення за потреби зможуть надавати реабілітаційну допомогу окремо від мультидисциплінарних команд. Робитимуть вони це самостійно та у взаємодії із сімейними лікарями. Послуги надаватимуть в амбулаторних умовах, дома у пацієнта або в громаді, де він проживає.
Для реабілітації на первинному рівні індивідуальний реабілітаційний план не обов’язковий. Достатньо направлення від сімейного лікаря. Монопослуга базуватиметься на програмі терапії, яку формуватиме фахівець з реабілітації на підставі результатів реабілітаційного обстеження.
Держава фінансуватиме монопослугу за програмою медичних гарантій. Оплату передбачає пакет «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах».

КМУ затвердив порядок використання коштів на медичні послуги для захисників України
КМУ постановою від 11.02.2025 № 156 затвердив Порядок використання коштів для надання медичних послуг окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Йдеться про послуги із зубопротезування, планової стоматологічної допомоги й зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців на випадок, якщо вони втратять репродуктивні функції під час виконання обов’язків з оборони держави.
У бюджеті на 2025 рік КМУ заклав для реалізації програми забору та зберігання репродуктивних клітин 190 млн грн, на зубопротезування та планову стоматологічну допомогу — майже 750 млн грн.
НСЗУ має укласти відповідні договори із закладами охорони здоров’я про медичне обслуговування.

КМУ затвердив план пріоритетних дій на 2025 рік
КМУ визначив 392 кроки, які сформують порядок денний на 2025 рік. План дій охоплює всі міністерства й відомства. Серед ключових напрямів — охорона здоров’я.
Зокрема, КМУ планує:
1. Розширити послуги з первинної меддопомоги для ветеранів війни.
2. Посилити контроль за виплатами надавачам медичних послуг у межах Програми медичних гарантій.
3. Реконструювати й модернізувати заклади охорони здоров’я у межах реалізації публічних інвестиційних проєктів.
4. Забезпечити доступ населення до реабілітаційної допомоги й послуг з охорони ментального здоров’я на рівні територіальних громад.
5. Забезпечити житлом медичних працівників з огляду на пріоритезацію заповнення вакансій у сільській місцевості.
Окремий блок плану містить зобов’язання перед Ukraine Facility, МВФ та в межах євроінтеграції.
Крім того, у плані КМУ визначив відповідальних, установив терміни виконання й затвердив індикатори, за якими оцінюватиме результати.

Порядок подання скарг на захід БПР набрав чинності 14 лютого 2025 року
Поскаржитися на дії провайдера має право як учасник заходу БПР, так і інша фізична або юридична особа. Скаржник може подати скаргу, коли:
- має інформацію, що провайдер порушив вимоги Положення про БПР під час організації чи проведення заходу;
- захід БПР, який організував провайдер, не відбувся або відбувся не в повному обсязі;
- інформація, яка міститься в матеріалах проведеного заходу БПР, не відповідає інформації про захід БПР, оприлюдненій на офіційному сайті провайдера;
- інформація про захід БПР, оприлюднена на офіційному сайті провайдера, не відповідає інформації, що міститься в переліку заходів БПР, опублікованому на офіційному сайті адміністратора;
- провайдер не нарахував балів БПР за участь у заході.
Скаргу можна подати протягом 15 днів після того, як завершився захід БПР. Адміністратор електронної системи БПР зобов’язаний розглянути скаргу й ухвалити рішення щодо неї протягом 30 днів.

МОЗ затвердило порядок оцінювання учасників конкурсу на посаду керівника ЗОЗ
МОЗ наказом від 23.12.2024 № 2143 затвердило Порядок оцінювання учасників конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я (далі — Порядок № 2143).
Порядок № 2143 визначає:
- вимоги до оцінювання за критеріями доброчесності, професійної компетентності та володіння управлінськими навичками;
- перелік індикаторів відповідності учасників конкурсу за кожним із цих критеріїв.
Комісія заслуховує конкурсні пропозиції та оцінює їх згідно з індикаторами, зазначеними в пункті 3 розділу III Порядку № 2143. Кожен член комісії виставляє бали від 1 до 12 відповідно до додатка 2 до Порядку № 2143.
До загальної суми балів, які виставили члени комісії, учасник конкурсу може отримати по одному додатковому балу, якщо підтвердить документально:
- наявність наукового ступеня або вченого чи почесного звання;
- вільне володіння однією з іноземних мов, що є офіційною мовою Ради Європи.
Окрім того, Порядок № 2143 містить перелік даних про діяльність закладу охорони здоров’я, які виконувач обов’язків керівника мусить розмістити на офіційному сайті. На основі цих даних претенденти на посаду керівника готують конкурсні пропозиції.

МОЗ унесло чергові зміни до ДКХП 78
МОЗ додало до кваліфікаційних характеристик більшості лікарів нові обов’язки: «Здійснює медичну експертизу з тимчасової непрацездатності. У випадках виявлення ознак стійкої втрати професійної працездатності формує направлення для пацієнтів на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Бере участь у роботі лікарсько-консультативної комісії та експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи».

МОЗ затвердило 4 нові стандарти меддопомоги та 11 клінічних протоколів із ведення бойових травм
МОЗ наказом від 13.02.2025 № 253 затвердило клінічні протоколи медичної допомоги:
- «Біль, тривога і делірій (бойова травма)»;
- «Вентилятор-асоційована пневмонія (бойова травма)»;
- «Вибухова травма вуха / акустична травма і втрата слуху (бойова травма)»;
- «Допомога при утопленні (бойова травма)»;
- «Забезпечення прохідності дихальних шляхів при травматичних ураженнях (бойова травма)»;
- «Основи штучної вентиляції легень (бойова травма)»;
- «Радіологія: візуалізаційні дослідження поранених у фронтових умовах (бойова травма)»;
- «Реанімаційна ендоваскулярна балонна оклюзія аорти (reboa) для лікування геморагічного шоку (бойова травма)»;
- «Реанімаційні заходи із контролем пошкоджень (бойова травма)»;
- «Травма ока: первинна допомога (бойова травма)»;
- «Лікування травми сечостатевої системи (бойова травма)».
Окрім того, маємо нові стандарти медичної допомоги «Нутритивна підтримка при онкологічних захворюваннях у дітей», «Рак молочної залози», «Діагностика та лікування ідіопатичних запальних міопатій», а також оновлені стандарти «Вірусний гепатит В у дітей» і «Вірусний гепатит В у дорослих».

