Як отримати ліцензію на поводження з небезпечними медичними відходами
Тримайте інструкцію, як отримати ліцензію на поводження з небезпечними відходами або внести до неї зміни. Розкажемо, хто зобов’язаний отримати таку ліцензію, які документи зібрати, куди і як їх подавати. Нагадаємо, 10—25% відходів, які утворює заклад охорони здоров’я, належать до небезпечних
Для того щоб з’ясувати, які заклади зобов’язані отримувати ліцензію на поводження з небезпечними відходами, звернімося до нормативно-правових актів, що регулюють це питання. Розберімося, що таке небезпечні медичні відходи і що передбачає поводження з ними.
Поводження з відходами — дії, що мають на меті запобігти утворенню відходів, зокрема збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження, захоронення і контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення (абз. 5 ст. 1 розд. І Закону про відходи).
Медичні відходи — відходи, що утворюються внаслідок обслуговування у закладах охорони здоров’я, окрім підприємств із виробництва фармацевтичної продукції та медичних відходів, що утворюються в побуті (абз. 9 п. 6 розд. І Правил № 325).
Система поводження з відходами в закладі охорони здоров’я складається з таких етапів:
1) сортування;
2) нейтралізація або дезактивація (за потреби);
3) збирання;
4) маркування;
5) перенесення в накопичувальні місця тимчасового зберігання в межах закладу (за потреби);
6) оброблення або знешкодження (за потреби та в разі наявності ліцензії в закладу);
7) транспортування до об’єктів поводження з відходами, окрім відходів категорії D, поводження з якими регулює законодавство України щодо поводження з радіоактивними відходами і нормами радіаційної безпеки (п. 2 розд. ІІІ Правил № 325).
Дійшли висновку, що ваш заклад утворює небезпечні медичні відходи? З’ясуймо, чи обов’язково мати ліцензію на поводження з ними.
Хто зобов’язаний мати ліцензію
Ліцензуванню підлягає виробництво особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначає КМУ, та поводження з небезпечними відходами.
• мікробіологічні культури і штами, що містять живі збудники хвороб, штучно вирощені в значних кількостях;
• живі вакцини, непридатні до використання, а також лабораторні чашки та обладнання для їхнього перенесення;
• залишки живильних середовищ, інокуляції, змішування мікробіологічних культур збудників інфекційних хвороб.
Також отримувати ліцензію доведеться закладам охорони здоров’я, які мають структурні підрозділи:
• переливання крові — адже в результаті їхньої діяльності утворюються препарати крові та біологічні рідини (п. 7 додатка 3 до Правил № 325);
• які оброблюють або знешкоджують небезпечні відходи.
Ліцензія не потрібна, якщо суб’єкт господарювання збирає (накопичує) утворені ним небезпечні відходи, але протягом року з дня утворення небезпечних відходів передає їх суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на поводження з небезпечними відходами (далі — ліцензіат). Таку норму містить пункт 14 частини 1 статті 7 Закону про ліцензування та абзац 6 частини 3 статті 34 Закону про відходи.
09.07.2023 Закон про відходи втратить чинність, оскільки набере чинності Закон про управління відходами1 Однак і в новому документі читаємо:
Не потребує отримання ліцензії на здійснення комплексу операцій з управління небезпечними відходами діяльність з приймання та зберігання відходів, якщо протягом одного року прийняті чи утворені відходи передаються суб’єкту господарювання, який має ліцензію на здійснення комплексу операцій з управління небезпечними відходами, за умови подання суб’єктом господарювання звітної інформації (декларації) до інформаційної системи управління відходами (п. 1 ч. 2 ст. 44 розд. VII Закону про управління відходами)
Отже, коли заклад охорони здоров’я лише зберігає (накопичує) утворені ним небезпечні медичні відходи не більше року з дня їх утворення, а далі передає ліцензіатам, то ліцензія на поводження з небезпечними медичними відходами не потрібна. Якщо вирішуєте чинити інші дії, що входять до змісту поняття поводження з небезпечними відходами, отримайте відповідну ліцензію.
Як отримати ліцензію
Ліцензію на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами видає Міндовкілля (п. 14 Переліку № 609). Для того щоб отримати ліцензію, подайте до Міндовкілля документи, а саме:
Які документи подати, щоб отримати ліцензію |
Заяву та документи подавайте в паперовій або електронній формі. Документи в паперовій формі приймають за описом, який оформте у двох екземплярах відповідно до додатка 5 до Ліцензійних умов (абз. 16 п. 6 Ліцензійних умов). Один екземпляр опису видають здобувачу ліцензії з відміткою про дату прийняття документів органом ліцензування та підписом уповноваженої особи. Для того щоб подати в електронній формі, скористайтеся національною онлайн-платформою «ЕкоСистема».
одноразова плата за ліцензію
За ліцензію маєте одноразово сплатити суму, що дорівнює одному прожитковому мінімуму для працездатних осіб, який діє на день прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, якщо інший розмір плати не встановлений законом (абз. 1 ч. 1 ст. 14 Закону про ліцензування). Станом на 1 січня 2023 року це 2684 грн.
Зважте на кадрові вимоги, якщо здійснюєте операції у сфері поводження з небезпечними відходами. Згідно з ліцензією обов’язкова кваліфікаційна вимога для посадових осіб — екологічні знання, які підтверджує диплом, сертифікат тощо. Ліцензіат повинен мати штатну чисельність спеціалістів (виконавців робіт залежно від видів робіт та рівня забезпечення матеріально-технічної бази) відповідного рівня підготовки та освітньо-кваліфікаційного рівня (п. 8 Ліцензійних умов).
Як унести зміни
Якщо плануєте розширити провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, подайте до органу ліцензування відповідну заяву. Зазначте в ній вид небезпечних відходів та/або операції з ними, стосовно яких розширюєте свою діяльність. До заяви додайте документи відповідно до п. 6 Ліцензійних умов (п. 7-2 Ліцензійних умов № 446).
Для того щоб звузити провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, подайте до органу ліцензування заяву за формою, яка міститься в додатку 7 до Ліцензійних умов. А щоб повністю або частково зупинити дію ліцензії — заяву за формою з додатка 8.
Маєте потребу відновити дію ліцензії — подайте заяву за формою, що міститься в додатку 9 до Ліцензійних умов. Додайте відомості про усунення підстав, через які повністю або частково зупинили дію ліцензії. Якщо дію ліцензії зупинили на підставі пункту 2 частини 2 статті 16 Закону про ліцензування, додайте інформацію про результати розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема про сплату штрафу, передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення (п. 7-4 Ліцензійних умов).
Отже, закладам охорони здоров’я, які зберігають (накопичують) утворені ними небезпечні відходи і протягом року передають їх ліцензіатам на обробку та утилізацію, отримувати ліцензію не обов’язково.
Якщо ж виникне необхідність здійснювати інші операції з небезпечними медичними відходами, отримайте відповідну ліцензію. Для цього до Міндовкілля подайте заяву й документи відповідно до абзацу 2 пункту 6 Ліцензійних умов.